Krojenie cebuli – 7 najlepszych trików, by nie płakać!

Cebulę używamy praktycznie codziennie i bardzo cenimy za walory smakowe. Cebula jest od zawsze dostępna w naszej kuchni dodajemy ją do wielu dań. Dusimy lub smażymy na patelni, pieczemy w piekarniku i niektórzy uwielbiają ją jeść na surowo. Niestety żeby cieszyć się smakiem cebuli trzeba ją najpierw obrać i pokroić, a jak każdy z nas wie za każdym razem kończy się to płaczem. Krojenie cebuli to uciążliwa rzecz, jednak są sposoby na to, by krojenie cebuli przestało być męczarnią a zostało przyjemnością.

Na nasze szczęście istnieje kilka sztuczek, które sprawią, że obieranie cebuli nie będzie drogą przez mękę .

Dlaczego warto jeść cebulę?

Oprócz walorów smakowych cebula posiada właściwości lecznicze i antybakteryjne. Chroni nasz organizm przed komórkami nowotworowymi, pomocna jest w czasie jesienno-zimowego wzmacnia odporność naszego organizmu oraz leczy przeziębienie.

Dlaczego płaczemy podczas obierania cebuli?

Niewielu z nas wie, ale płacz podczas obierania cebuli nie odpowiada zapach cebuli, a gaz, który uwalnia się gdy ją kroimy. Kontakt wydobywającego się gazu z naszymi oczami powoduje łzawienie oczu.

Najlepsze triki na krojenie cebuli

Schłodź cebulę

Po obraniu cebuli należy ją włożyć na godzinę do lodówki.  Ze schłodzonej cebuli podczas krojenia będzie wydobywać się mniejsza ilość gazu, a co za tym idzie krojenie cebuli mniej będzie nas podrażniać.

Zamrożenie noża

Jeżeli pokroisz cebulę zimnym nożem sprawisz, że mniejsza ilość gazu przedostanie się do powietrza.

Włącz okap

Jeżeli kroisz cebulę włącz okap. Pozwoli to, że substancje wywołujące płacz zostaną od razu wchłonięte przez okap.

Krojenie cebuli – Gotuj wodę w garnku

Staraj się kroić cebulę przy gotującej się w wodzie w garnku. Wodna para zniweluje działanie wydzielających się z cebuli substancji.

Zapal świeczkę zapachową

Bliźniacza metoda do gotującej się wody. Opary wydostające się z zapalonej świeczki zniwelują działanie gazu wydzielanego z cebuli.

Zakup okulary do krojenia cebuli

To nie żart, w sklepie można zakupić profesjonalne okulary do krojenia cebuli, które sprawią, że podczas jej obierania nie uronimy żadnej łezki. Koszt zakupu takich okularów nie jest wysoki, kosztują one w granicach 30 zł, a w nich krojenie cebuli stanie się przyjemnością.

Siekacz do cebuli

Oprócz okularów w sklepach dostępne są siekacze do cebuli. Jest to proste w obsłudze  urządzenie, które sprawi, że na pewno nie zapłaczesz podczas obierania i krojenia cebuli. Cebula umieszczona jest w w szczelnym pojemniku w którym umieszczone są ostre ostrza do krojenia cebuli. Koszt takiego sprzętu też nie jest wysoki, siekacz kosztuje około 50 zł.

Wybierz czerwoną odmianę cebuli

Czerwona cebula jest o wiele łagodniejsza od białej przez co podczas krojenie nie emituje takich ilości gazu.

Suszenie prania zimą – jak robić to poprawnie?