Kotlety mielone

Kotlety mielone inaczej zwane też klopsy mielone to klasyczne danie z polskiej kuchni. Jest to danie mięsne obiadowe przygotowywane już przez nasze babcie. Kojarzą mi się z obiadem rodzinnym, gdzie na stole królują kotlety i schabowe a jako dodatek mamy ziemniaki, ogórki konserwowe i koniecznie kompot truskawkowy. Mniam!

Przepis tu podany, to takie klasyczne mielone z dodatkiem cebulki, bez dodatkowych składników, przypraw. Stanowi bazę na udany przepis, jednak samodzielnie można go modyfikować, dodać ulubione przyprawy czy inne składniki.

kotlety mielone

Kotlety mielone – Składniki

  • 1/2 kg mięsa wieprzowego z szynki bądź łopatki
  • 1 niewielka czerstwa bułka
  • 2 jajka
  • 1 cebula
  • 3 łyżki bułki tartej
  • sól
  • pieprz
  • olej do smażenia kotletów

Kotlety mielone – Dodatkowe informacje

Z 500 gram mięsa można sporządzić około 8 większych i 10 mniejszych kotletów, Zazwyczaj robię podwójną porcję, ponieważ moja rodzina oprócz kotletów do obiadu w formie na ciepło często je kotlety mielone na kanapkę z dodatkiem sosu pomidorowego bądź czosnkowego.

Mięso jakie wykorzystuje do przygotowania kotletów to zazwyczaj mieszanka szynki wieprzowej z łopatką wieprzową, Miele je za pomocą maszynki do mięsa na średnich oczkach. Jeśli mam możliwość to na miejscu w sklepie proszę o zmielenie mięsa,dzięki temu wiem jak wyglądał cały kawałek oraz czy mięso jest świeże.

Mięso należy wyciągnąć z lodówki kilkanaście minut przed przygotowaniem. Mięso w temperaturze pokojowej lepiej będzie się piekło niż od razu wyciągnięte z lodówki.

Do mięsa można dodać również różne inne przyprawy m. in. majeranek, oregano, zioła prowansalskie. Ja jednak wolę klasyczną wersję z dodatkiem sporej ilości pieprzu i soli.

kotlety mielone

Kotlety mielone – Wykonanie

Cebulę obrać ze skorupki, pokroić w drobną kostkę. Na patelni wylać odrobinę oleju i usmażyć na nim cebulkę na złoto, uważać, by nie przypalić cebuli, ponieważ zrobi się gorzka. Cebulę najlepiej smażyć na bardzo małym ogniu przez około 10 minut. Przesypać z patelni do miseczki i pozostawić do ostygnięcia.

Czerstwą bułkę namoczyć dokładnie w niewielkiej ilości wody bądź mleka, by cała się zamoczyła, nie miała żadnych twardych kawałków w środku bądź na wierzchu. Następnie odcisnąć dokładnie pieczywo z nadmiaru płynu.

Do miski włożyć mięso, namoczoną bułkę, jajka, przestudzoną cebulkę, bułkę tartą oraz po łyżeczce soli i pieprzu.

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Mięso należy mieszać co najmniej kilka minut, aż składniki dobrze się połączą a masa będzie jednolita, nie będzie się rozpadać w dłoniach. Najlepiej sprawdzić, czy da się z mięsa uformować kotleta. Jeśli mimo, iż mięso będzie dobrze wymieszane masa nadal nie będzie jednolita można dodać jeszcze łyżkę bułki tartej. Nie należy przesadzać, ponieważ mięso przestanie być smaczne a kotlety mielone będą twarde.

Z 500 gram mięsa uformować około 8-10 klopsików. Uformować w dłoniach w kulkę a następnie spłaszczyć od góry i dołu. Tak przygotowanego kotleta obtoczyć ponownie w bułce tartej.

Smażenie kotletów mielonych

Do sporej wielkości patelni wlej olej, by zajmował całe dno patelni. Na rozgrzany olej włóż wcześniej przygotowane klopsiki, dodatkowo spłaszcz na patelni za pomocą widelca. Smaż przez kilka minut na średnim ogniu, tak, by z każdej strony były jednolicie zarumienione. Jeśli za szybko zrobią się ciemne, należy zmniejszyć moc palnika.

Jeśli nie masz doświadczenia w pieczeniu mięsa wieprzowego, to możesz w trakcie smażenia zdjąć jeden z kotletów i sprawdzić w środku czy nie jest surowy. Po czasie nabierzesz wprawy i bez problemu usmażysz przepyszne kotlety mielone.

Kotlety mielone to taki typowy polski dodatek obiadowy, dlatego najlepiej smakuje z typowymi polskimi dodatkami. Najczęściej przygotowuje je z dodatkiem ziemniaków i ulubionej surówki, np. surówki z kapusty, buraczkami konserwowymi bądź mizerią.

kotlety mielone

Przepis na kotlety mielone

Kotlety mielone to danie, które zna praktycznie każdy. Chyba nie ma szans, by znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie jadła polskiego mielonego. W mojej rodzinie używa się również określenia klopsy mielone, jednak to jest mniej powszechne nazewnictwo. Przepis na mielone jest prosty, jednak należy wybrać odpowiedni rodzaj mięsa. Najsmaczniejsze wychodzą, jeśli wykorzystamy mięso z szynki zamieszane w proporcji 50:50 z mięsem z łopatki. Wtedy nie będą one za suche ani za tłuste. Mięso najlepiej kupować z zaprzyjaźnionego sklepu mięsnego, często jest tam możliwość zmielenia mięsa na miejscu z całego kawałka. Już gotowe mięso kupione zmielone na tackach może nie być najwyższej jakości.

Przygotowanie mielonych

Składniki potrzebne do kotletów mielonych to mięso, jajka, czerstwa bułka, cebula, bułka tarta oraz sól i pieprz. Wszystkie składniki na mielone należy dokładnie wymieszać na jednolitą masę, uformować w kształt płaskich kulek i smażyć na rozgrzanej patelni do uzyskania złocistego koloru, Najlepiej smakują podane ze świeżymi ziemniakami z wody i ulubioną surówką, Smacznego!