Jesteś alergikiem? Sprawdź co pyli w kwietniu!

   Kwiecień, to miesiąc w którym rozpoczyna się sezon na pylenie roślin. Najczęstszym alergenami występującymi w miesiącu kwietniu są pyłki brzozy, topoli, jesiony i wierzby, ale również inne drzewa pylą w tym miesiącu. Niektóre drzewa  trawy pylą dopiero latem. Sprawdź czego wystrzegać się w kwietniu, by całą wiosnę być zdrowym. 

W kwietniu główną przyczyną alergii wziewnych, czyli alergii od pyłków są drzewa kwitnące takie jak wierzba, topola, olcha, brzoza, jesion i dąb. W późniejszych miesiącach zaczynają intensywnie pylić trawy.


Wierzba – zaczyna kwitnąć w marcu,


ale jej największe stężenie przypada na kwiecień. Wierzby są najczęściej spotykane w miejskich parkach, bliżej ludzi, co powoduje, że właśnie w miastach ludzie są bardziej narażeni na ich pyłki. Należy pamiętać, że bazie wierzby często zabierane do domów na Wielkanoc są również silnie pylące.

Topola – zaczyna kwitnąć na koniec marca i pyli aż do lipca. Najwięcej pyłków topoli w powietrzu jest w połowie kwietnia. Najsilniej uczulają męskie odmiany topoli. Z topoli w okresie kwiecień – maj spada biały puch, który jest nośnikiem nasion, jednak nie jest uczulający.
Olcha – szczyt pylenia topoli jest w połowie marca, jednak pyłki unoszą się do połowy kwietnia. Najbardziej pyli, gdy jest bezwietrzna, bezchmurna i słoneczna pogoda. Objawem alergii jest pokrzywka powierzchniowa, intensywny katar i zapalenie spojówek.
Brzoza –zaczyna pylić w marcu, jednak najintensywniej pyli w kwietniu. Są jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek. Brzoza najintensywniej pyli późnym popołudniem, rano znacząco mniej.
Jesion – zaczyna pylić w marcu

a kończy w połowie maja. Jej pyłki nie są aż tak mocno uczulające. Objawami alergii jest katar i zapalenie spojówek. 

Dąb- zaczyna pylić w 2 połowie kwietnia, największe zapylenie jest w maju.
Pamiętaj! Jeśli chcesz uniknąć alergii unikaj zadrzewionych miejsc, spacerów po lesie, po parku odpoczywania na łąkach. Na powietrzy przebywaj o poranku bądź po deszczu. Po powrocie do domu zmień ubrania, by pozbyć się pozostałości pyłków.