Jeśli myślisz, że nie grozi ci odwodnienie, to jesteś w błędzie! Sprawdź objawy odwodnienia!

Odwodnienie to nic innego co niedobór ilości płynów w naszym organizmie. Często doprowadzamy do tej sytuacji nawet o tym nie wiedząc. Odwodniony organizm wysyła nam wiele sygnałów, które z niewiedzy najczęściej ignorujemy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się dlaczego odwodnienie jest tak bardzo groźne dla naszego życia, jakie są objawy odwodnienia, oraz jak wykonać prosty test na odpowiednią ilość płynów koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Ile jest wody w organizmie?

Nasze organizmy w 60% składają się z wody, ludzki mózg składa się w 80% z wody, mięśnie w 75%, a w krwi jest 98% wody, między innymi właśnie dlatego prawidłowe utrzymanie poziomów płynów jest tak ważne przecież tak naprawdę w większości składamy się z wody. Już mały niedobór wody może odbić się na naszej skórze i włosach. Przy ubytku wody o 6% nasze organy zaczynają coraz wolniej pracować, mięśnie zaczynają drętwieć, jesteśmy senni i zmęczeni. Przy niedoborze ponad 10% pojawiają się problemy z mową, nasze mięśnie są tak słabe, że mamy problem z poruszaniem się, możemy stracić przytomność. 15% ubytek poziomu płynów kończy się śmiercią. Sprawdź najczęstsze objawy odwodnienia i ich nie bagatelizuj!

Objawy odwodnienia

Pragnienie albo zwiększony apetyt

Pragnienie to pierwszy sygnał jaki wysyła nasz organizm. Uważaj, ponieważ nasz mózg często myli pragnienie z głodem. Wszystko przez budowę naszego mózgu receptory odpowiedzialne za głód i pragnienie są w tym samym miejscu.

Dlatego jeżeli atakuje cię głód, a ty dopiero co jadłeś najpierw wypij szklankę wody. Jeżeli głód ustąpi oznacza to, że byłeś spragniony, a nie głodny.

Suchość w ustach

To następny po pragnieniu pojawiający się objaw odwodnienia, w związku z niedoborem płynów zmniejsza się produkcja śliny i odczuwamy suchość w jamie ustnej.

Ciemniejszy mocz lub mniejsze ilości oddawanego moczu

Kolor moczu jest wytycznym ilości wody w organizmie. Nasz mocz powinien być koloru jasno żółtego, jeżeli jest odcieniu ciemnej żółci albo nawet pomarańczowy oznacza to niedobór płynów w organizmie. Jeżeli mocz jest przeźroczysty oznacza to, że pijemy za dużo. Ważne! Nadmiar wody w organizmie też jest szkodliwy dla zdrowia i może doprowadzić do uszkodzenia nerek albo nawet śmierci.

Stale kontroluj kolor swojego moczu!

Zmęczenie i senność

Kolejne objawy odwodnienia to notoryczne zmęczenie. Jeżeli jesteś senny, zmęczony i bez werwy do życia może to być jeden z objawów odwodnienia.

Sucha skóra oraz zmniejszenie jej elastyczności

Komórki skóry muszą być odpowiednio nawodnione, jeżeli tak nie jest skóra staje się sucha oraz traci swoją elastyczność, uwidaczniaja się również zmarszczki.

Objawy odwodnienia – Zaparcia

Kiedy organizm jest odwodniony musi się ratować i bierze wodę z każdego zakamarka naszego ciała między innymi z jelit. Dlatego też w wypadku odwodnienia możesz mieć problemy z wypróżnieniem .

Bóle głowy

Jest to bliźniacza sytuacja do zaparć. Dlatego też w wypadku odwodnienia nasz organizm pobiera wodę do funkcjonowania z innych miejsc naszego ciała między innymi z mózgu. Dlatego w wypadku odwodnienia mogą pojawiać się bóle głowy.

Bóle stawów

Woda działa na nasze stawy jak smar. Kiedy zaczyna jej brakować stawy przestają pracować prawidłowo, pojawia się ból podczas poruszania.

Objawy odwodnienia – prosty test

Możesz wykonać prosty test na odpowiednią ilość wody w organizmie. Jednym z pierwszych narządów, które odczuwają niedobór wody jest właśnie skóra. Do wykonania testu nie będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu. Wystarczy, że uszczypniesz skórę na zewnętrznej części dłoni. Jeżeli twoja skóra natychmiast wróci do stanu pierwotnego oznacza, że jesteś dobrze nawodniony. Jeżeli zaś tak nie będzie musisz jak najszybciej wypić szklankę wody.