Jęczmień na oku- Domowe sposoby leczenia

Ból i swędzenie powieki, łzawienie, zaczerwieniona powieka oraz ropień na powiece to charakterystyczne objawy towarzyszące jęczmieniowi oka. Jęczmień to ropne zapalenie gruczołów powieki, spowodowana zakażeniem gronkowcowym na brzegach powiek. Sam jęczmień nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale nie warto go bagatelizować gdyż nieleczony może się przerodzić nawet w bardzo groźne choroby oczu, jak chociażby gradówka. Poznaj domowe sposoby leczenia jęczmienia. Jęczmień na oku- Domowe sposoby leczenia.

Jęczmień na oku- Domowe sposoby leczenia

Wyróżnić można dwa rodzaje jęczmienia:

  • zewnętrzny – wywołuje go gronkowcowe zapalenie gruczołów Molla lub Zeissa. Zazwyczaj spotkać można się z nim na powiece zewnętrznej w postaci bolesnej, czerwonej plamki. Z czasem staje się ona różowa lub żółta, dojrzewając kilka dni i samoistnie… pękając.
  • wewnętrzny – wywołuje go zapalenie gruczołów Meiboma. Czasami pojawia się jako jęczmień u dwulatka albo u niemowlęcia – jest on bardziej bolesny, jednak… mniej widoczny! Grudka z kolei nie pęka, ale zanika samodzielnie. Niestety, ale taki rodzaj jęczmienia może nawracać.

Ile trwa jęczmień na oku?

Jęczmień przeważnie ustępuje samoistnie po upływie 3 dni, a gojenie okolicy po nim może potrwać 7-10 dni. Na samym początku na brzegach powiek zaczyna pojawiać się delikatne zaczerwienienie, które bardzo boli oraz swędzi. Niedługo potem znacznie się ono powiększa, po czym przekształca się w krostę, która jest pełna ropy. Jęczmień jak każda infekcja bakteryjna może być przenoszona na inne osoby, dlatego pod żadnym pozorem nie należy dzielić poduszek, pościeli czy też ręcznika z osobą zakażoną.

Domowe sposoby na jęczmień na oku

Złota obrączka

W ten właśnie sposób najczęściej leczyły jęczmień nasze babcie. Obrączkę zdezynfekuj, zanurz we wrzątku, a następnie przyłóż do zamkniętej powieki i delikatnie masuj jęczmień.

Okład z torebki po herbacie

To następny sposób znany od wielu lat i stosowany przez nasze babcie. Do przygotowania okładu będziesz potrzebowała torebki czarnej herbaty( czarna herbata posiada właściwości antybakteryjne oraz zmniejszy obrzęk), włóż ją do szklanki ze wrzątkiem, po około minucie kiedy już się zaparzy wyjmij i przyłóż do powieki. Okład powinien znajdować się na powiecie przez około 5-10 minut.

Ciepłe jajko

W pozbyciu się jęczmienia pomoże rozgrzanie i rozmasowanie powieki. Najlepszym do tego przedmiotem będzie ugotowane na twardo jajko. Ma ono dopasowany kształt do oka, a także długo trzyma ciepło. Nieobranym, ciepłym jajkiem masujemy powiekę przez około kwadrans. Czynność wykonujemy trzy razy dziennie.

Aloes

Aloes znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych ponadto również przyśpieszy gojenie się powieki gdzie pojawił się jęczmień. Aby sporządzić aloesową maść należy uciąć kawałek aloesu i otworzyć do środka. Następnie zwilżamy wacik wydzieloną przez rośliną cieczą i pocieramy nim chore miejsca. Zabieg ten powtarzaj 2 razy dziennie.

Ziołowe kompresy

W leczeniu jęczmienia możesz również posłużyć się kompresami z ziołowych naparów z pietruszki, rumianku, z kwiatów nagietka, z ziela świetlika czy liści malin. Wystarczy, że z któregoś z powyższych ziół przygotujesz napar, zanurzysz w nim wacik kosmetyczny i następnie na 5 minut przyłożysz do powieki. Czynność powtarzaj 3-4 razy w ciągu dnia, przez kilka dni.