Jakich produktów nie wolno łączyć? Wiesz, że mogą powodować choroby?

Warzywa, nabiał i ryby to bardzo zdrowe i smaczne produkty niewątpliwie powinny gościć na stałe w diecie każdego z nas. Łącząc je z innymi produktami możemy z nich zrobić wspaniałe posiłki. Ale czy zastanawialiście się czy wszystkie produkty można ze sobą łączyć? Otóż nie, łącząc niektóre produkty ze sobą pozbawiamy ich swoich właściwości odżywczych, a niektóre połączenia nawet są szkodliwe dla zdrowia powodując otyłość, problemy żołądkowe czy nawet zwiększając ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakich produktów nie wolno łączyć.

Jakich produktów nie wolno łączyć?

Pomidor i ogórek

Kto z nas nie lubi sałatki składającej się z pomidora i ogórka. Jest to bardzo prosta i smaczna sałatka, którą często robimy w okresie letnim jako dodatek do obiadów czy grilla. Niewątpliwie oba produkty połączone ze sobą przepysznie smakują, ale poza tym nic więcej. Otóż wszystkiemu winna jest zawarta w ogórku askorbinaza, jest to enzym który rozkłada witaminę C jaka zawarta jest w pomidorze, co powoduje, że ogórek i pomidor tracą cenną zawartość witaminy C.

Jakich produktów nie wolno łączyć – Herbata i cytryna

Babcia zawsze powtarzała wypij gorącą herbatę z cytryną na przeziębienie, a od razu staniesz na nogi. Okazuje się, że to połączenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ herbata jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią między innymi przed rakiem czy udarem mózgu, cytryna to bogate źródło witaminy C. Wrzucenie do gorącej dopiero co zaparzonej herbaty plasterka cytryny zabija całą witaminę C. Oprócz tego połączenie tych dwóch produktów powoduje powstanie cytrynianu glinu, który jest odpowiedzialny za chorobę Alzhaimera.

Czerwone mięso i czerwone wino

W każdej szanowanej restauracji powiedzą, że to idealne połączenie poprzez swoje walory smakowe.  Ale oprócz swoich walorów smakowych oba produkty do siebie nie pasują. Garbniki zawarte w czerwonym winie ograniczają wchłanianie się żelaza którego czerwone mięso jest bardzo bogatym źródłem. Dlatego za tym połączeniem przemawia jedynie smak.

Kiwi i żelatyna

Jeżeli chcesz przygotować galaretkę i włożyć do niej owoce kiwi to niestety nigdy ta galaretka nie stężeje. W owocach kiwi i  w ananasie znajdują się enzymy proteolitycznie, czyli takie jakie rozkładają białko. Żelatyna, z której składa się galaretka składa się z białka pochodzenia zwierzęcego, by unieszkodliwić ten enzym kiwi należy sparzyć wrzątkiem.

Masło i ziemniaki

Kolejne z przepysznych połączeń, komu nie smakują ugotowane ziemniaki z masełkiem. Niestety, ale oba produkty połączone ze sobą bardzo tuczą.  Ziemniaki należą do grupy węglowodanów prostych czyli takich jakie znacząco podnoszą poziom glukozy we krwi. Nasz organizm, żeby obniżyć poziom cukry zaczyna produkować insulinę, jaka nie tylko oddziałuje na glukozę ale również na komórki tłuszczowe.  Mobilizuje je do zapatrywania się w zapasową energię. Wówczas wszystkie tłuszcze z pokarmów jakie spożywamy zostają z magazynowane w całości.

Właśnie dlatego nie powinniśmy łączyć węglowodanów prostych z tłuszczami.

Ryby i olej słonecznikowy

Kolejne produkty jakich nie powinniśmy łączyć to ryby i olej słonecznikowy. Niewątpliwie ryby powinny być składnikiem naszej diety. Powinniśmy je spożywać co najmniej raz w tygodniu są bogatym źródłem kwasów omega-3. Ale pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich smażyć na oleju słonecznikowym i kukurydzianym, które bogate są w kwasy omega-6. Jeżeli w organizmie jest dużo kwasów omega-6, a mało kwasów omega-3 to te pierwsze blokują działanie drugich i dodatkowo przyśpieszają nasze procesy starzenia. 

Najlepszym rozwiązaniem na przygotowanie ryby jest gotowanie na parze albo pieczenie bez dodatku oleju. Jeżeli lubisz rybę smażoną to wybierz oliwę z oliwek.

Produkty spożywcze usuwające nikotynę z płuc