Jak zapobiegać nowotworom- 8 najważniejszych zasad

Nowotwory złośliwe są drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce, zaraz po chorobach układu krążenia. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie diagnozuje się 170 tysięcy nowych zachorowań i ponad 100 tysięcy zgonów z powodu nowotworów. Postęp cywilizacyjny, zanieczyszczone powietrze, niezdrowa dieta, otyłość, używki czy niektóre bakterie i wirusy to główne czynniki sprawiające, że liczba zachorowań na nowotwory wciąż rośnie. Dowiedz się, jak można zmniejszyć ryzyko choroby nowotworowej dzięki zmianie kilku nawyków. Jak zapobiegać nowotworom- 8 najważniejszych zasad.

Główne czynniki rakotwórcze:

palenie tytoniu,

nadużywanie alkoholu,

otyłość i niewłaściwa dieta,

spaliny samochodowe,

zanieczyszczenie środowiska przez przemysł,

przypalone lub smażone przyprawy,

nadmierne opalanie,

promieniowanie.

Jak zapobiegać nowotworom?

Przestań palić papierosy!

Palenie papierosów to jedna z najczęstszych przyczyn nowotworu płuc, przełyku, krtani, gardła oraz jamy ustnej. Jeden papieros zawiera w swoim składzie aż 70 rakotwórczych substancji. Według statystyk osoby, które zaczęły palić papierosy jeszcze jako nastolatkowie skrócą swoje życie średnio o około 20 lat względem osób niepalących.

Unikaj dymu papierosowego!

Bierne palenie również jest rakotwórcze! Dowiedziono, że boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Z tego powodu osoby biernie palące są zdecydowanie bardziej narażeni na występowanie u nich groźnych chorób niż czynni palacze.

Dbaj o prawidłową masę ciała

Nadwaga i otyłość to druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna raka. Według lekarzy otyłość znacząco zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego, takich jak: rak jelita grubego, gruczolakorak przełyku i wpustu, rak trzustki i pęcherzyka żółciowego oraz rak wątroby. Ryzyko zachorowania na  nowotwór rośnie proporcjonalnie do objętości tkanki tłuszczowej w organizmie. 

Bądź aktywny fizycznie!

Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi wielu chorób w tym również chorób nowotworowych. W tym między innymi raka okrężnicy, raka piersi, raka trzonu macicy, raka jelita grubego czy również raka stercza. Aby wydłużyć swoje życie nie trzeba wykonywać treningu takiego samego co zawodowi sportowcy. Wystarczy do tego umiarkowany ruch, ważne żeby był przede wszystkim regularny.

Zdrowo się odżywiaj

Trzymanie się zasad zdrowego żywienia jest bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób nowotworowych. Należy przede wszystkim zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych, z dużą ilością tłuszczu i cukru. Przygotowywane posiłki powinny być lekkostrawne i bogate w składniki odżywcze.

Zrezygnuj z alkoholu

Według licznych badań naukowych regularne picie nawet niewielkich ilości alkoholu bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani, przełyku (rak płaskonabłonkowy), raka piersi (przed i po menopauzie).

Jak zapobiegać nowotworom?

Chroń się przed słońcem

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Będąc na świeżym powietrzu, należy się chronić przed słońcem w godzinach od 11.00 do 15.00, ponieważ są to godziny największego narażenia na promieniowanie UV. Należy w ciepłe, letnie dni chronić swoją skórę przy pomocy kremów z filtrem UV, nosić okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

Pamiętaj o badaniach profilaktycznych

Pamiętaj nowotwór wcześnie wykryty jest wyleczalny. Według statystyk w takiej sytuacji przeżycie ponad 5-letnie wynosi aż 90%. Należy regularnie obserwować swoje ciało i wykonywać corocznie podstawowe badania krwi, moczu, ciśnienia, a co 5 lat USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej.