Jak wyczyścić pralkę? 4 sposoby na odkamienienie pralki

Jak często czyścisz swoją pralkę? Zdecydowana większość z nas nigdy tego nie robiła! Konsekwencją tego jest nieprzyjemny zapach dopiero co wypranych ubrań, nie dopieranie się ubrań czy częstsze awarie pralki, a co za tym idzie najczęściej konieczność zakupu nowej pralki. Jeżeli chcesz tego uniknąć powinnaś regularnie czyścić swoją pralkę Jak więc zatem zadbać o swoją pralkę? Poznajcie ekologiczne sposoby na wyczyszczenie swojej pralki. Jak wyczyścić pralkę? 4 sposoby na odkamienienie pralki.

Jak wyczyścić pralkę? 4 sposoby na odkamienienie pralki

Ocet

Ocet to fantastyczny produkt jaki możesz użyć nie tylko w swojej kuchni. Ten produkt między innymi jest bardzo skutecznym środkiem do mycia okien, armatury łazienkowej, podłóg, a także środkiem dzięki któremu ze swojej pralki usuniesz nagromadzony w niej kamień czy pleśń. Czyszczenie pralki octem jest banalnie proste. Wystarczy, że do przegródki na proszek wlejesz 3/4 szklanki octu. Następnie włączysz pustą pralkę na pełen cykl z temperaturą 90 stopni Celsjusza.

Kwasek cytrynowy

Innym bardzo skutecznym sposobem na odkamienianie pralki jest zastosowanie kwasku cytrynowego. 1/3 szklanki kwasku cytrynowego wsyp do przegródki na proszek i włącz pustą pralkę na pełen cykl z temperaturą 90 stopni Celsjusza.

Soda oczyszczona

Najpopularniejszą ekologiczną metodą odkamieniania pralki jest zastosowanie sody oczyszczonej. Wystarczy, że 1/2 szklanki sody oczyszczonej wsypiesz do przegródki na proszek. A następnie podobnie jak w poprzednich metodach ustawisz swoją pralkę na pełen cykl przy temperaturze 90 stopni Celsjusza. Pamiętaj jedynie o tym, żeby pralka była pusta.

Po każdym czyszczeniu pralki powinnaś dodatkowo za pomocą starej szczoteczki do zębów lub gąbki kuchennej dokładnie przetrzeć uszczelki znajdujące się wewnątrz pralki.

Domestos

A co zrobić jeżeli żadna powyższa metoda nie zdała egzaminu? Użyć domestosu! W przeciwieństwie do wcześniejszych metod domestosu nie wlewa się do przegródki na proszek, ale do bębna pralki. Do prawidłowego wyczyszczenia pralki wystarczy, że do bębna wlejesz 1 nakrętkę domestosu. Dla zwiększenia efektu działania do bębna pralki włóż jeszcze kilka starych ubrań. Temperatura prania powinna być dostosowana do stopnia zabrudzenia. Nie zalecam włączania cyklu na 90 stopni, maksymalną temperaturą będzie 60 stopni. Pamiętaj o tym, że domestos nie jest całkowicie biodegradowalny i może szkodzić środowisku. Stosuj tą metodę jedynie w wypadku kiedy 3 wcześniejsze sposoby nie zdały egzaminu.