Jak wyczyścić okap w kilka minut? Najskuteczniejsze domowe sposoby

Okap to jedno z najważniejszych kuchennych urządzeń, ale niestety przez dużą część z nas również zapomniana. Kiedy okap jest brudny nie będzie wstanie sprawnie odprowadzać nieprzyjemnych zapachów czy pary wodnej, które powstały podczas przygotowania posiłków. Kiedy okap kuchenny pracuje nieprawidłowo osiadają one na ścianach, meblach kuchennych, tkaninach czy oknach tworząc na nich tłustą i niehigieniczną warstwę brudu i kurzu. Żeby tak się nie działo okap należy regularnie czyścić, zarówno z zewnątrz jak i również co chyba przynosi największe trudności wewnątrz okapu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by bez zbędnego wysiłku pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i tłuszczu z filtra okapu. Sprawdź jak prawidłowo czyścić okap? Jak wyczyścić okap w kilka minut? Najskuteczniejsze domowe sposoby.

Jak działa okap?

Jeżeli uważasz, że okap kuchenny to zbędny sprzęt to jesteś w wielkim błędzie. Podczas przyrządzania posiłków głównie podczas gotowania i smażenia, powstają duże ilości oparów, zawierających nie tylko parę wodną, ale głównie tłuszcz i nieprzyjemne zapachy. Słaba wentylacja w kuchni sprawia, że wszystkie te zanieczyszczenia nie są odpowiednio odprowadzane z kuchni, tylko osadzają się na ścianach, meblach, tkaninach, ubraniach, oknach. Stopniowo tworząc bardzo nieestetyczne i niehigieniczne warstwy brudu. Odpowiednio zainstalowany i niezakłócający pracy wentylacji grawitacyjnej wyciąg okapowy wspiera i usprawnia proces cyrkulacji powietrza w kuchni.

Jak wyczyścić filtr okapu kuchennego

Soda oczyszczona

Jednym z najbardziej znanych z sposobów wyczyszczenia okapu to użycie sody oczyszczonej. Wystarczy, że do dużego garnka z zagotowaną wodą dodasz 1 łyżkę sody oczyszczonej i następnie zanurzysz w nim filtr tak żeby cały był zanurzony. Filtr powinien moczyć się w wodzie z soda około godzinę. Później filtr należy za pomocą szorstkiej strony gąbki kuchennej dokładnie wyczyścić z zalegającego na nim tłuszczu oraz brudu. Na koniec opłucz go zimną wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Zmywarka

W ostatnim czasie ten sposób zyskał bardzo na popularności. Wszystko co trzeba zrobić to umieścić filtr w zmywarce, włożyć tabletkę i ustawić program z wysoką temperaturą wody. Po wyjęciu ze zmywarki filtr będzie znów błyszczał nowością.

Ocet

Do wyczyszczenia okapu można również zastosować ocet. Należy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1. Dla wygody i łatwiejszego stosowania najlepiej jest go przelać do butelki z atomizerem. Spryskaj nim kratkę z filtrem oraz inne elementy okapu na których osiadł tłuszcz i pozostaw na 10-15 minut. Po tym czasie wyczyść zabrudzone miejsca czystą ściereczką lub gąbką.

Jak wyczyścić okap w kilka minut? Najskuteczniejsze domowe sposoby

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek może być twoim sprzymierzeńcem w walce z tłuszczem znajdującym się na twoim okapie. Okazuje się bowiem, że tłuszcz najłatwiej zmyć tłuszczem. W tym celu wystarczy nanieść gąbką lub ściereczką oliwę z oliwek na obudowę okapu i kratkę z filtrem oraz przykryć czyszczone powierzchnie szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie. Na koniec przetrzyj te miejsca szorstką stroną gąbki i usuń resztki brudu ręcznikiem papierowym. Okap będzie lśnić jak nowy.

Płyn do mycia naczyń- Jak wyczyścić okap?

Okap może również wyczyścić dobrze wszystkim znanym płynem do mycia naczyń. Potrzebna ci będzie miska, gorąca woda, ścierka lub gąbka i dobry płyn do mycia naczyń. Do miski z ciepłą wodą dodaj kilka kropel płynu do naczyń. następnie zwilżoną ścierką dokładnie przetrzyj zabrudzenia. Powtarzaj czynność i często zanurzaj ścierkę w ciepłej wodzie do uzyskania lepszego efektu. Płyn do mycia naczyń to doskonały środek do usuwania tłuszcza z okapu kuchennego.

A co z filtrem węglowym?

W ostatnich latach bardzo popularne stały się pochłaniacze kuchenne, które nie wymagają podłączenia pod komin wentylacyjny. Pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym, pochłania tłuszcz i parę wodną. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów węglowych, które zatrzymują zanieczyszczenia, przechodzące przez urządzenie powietrze po oczyszczeniu trafia z powrotem do pomieszczenia. Niestety filtrów węglowych nie da się wyczyścić, Należy je po prostu regularnie wymieniać. Czas wymiany zależy od zaleceń producenta.