Jak wyczyścić materac? Najskuteczniejsze domowe sposoby!

Nieczyszczony przez długi czas materac można nazwać bombą bakteryjną. Wydzielany przez nas w czasie snu pot, a także łuszczący się naskórek to idealna pożywka dla bakterii, grzybów oraz roztoczy. Spanie na takim materacu niewątpliwie negatywnie wpływa na jakość snu oraz stan naszego zdrowia. Poznaj domowe sposoby na wyczyszczenie materaca. Jak wyczyścić materac? Najskuteczniejsze domowe sposoby!

Jak wyczyścić materac? Najskuteczniejsze domowe sposoby

Odkurzanie

Regularne odkurzanie materaca to najprostsza oraz najszybsza metoda czyszczenia materaca. Zwykły domowy odkurzacz na pewno sobie poradzi z tym zadaniem, ale najlepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz z filtrem antyalergicznym. W tedy mamy pewność, że usuniemy z materaca cały nagromadzony w nim kurz oraz roztocza. Materac powinnaś odkurzać najlepiej raz w tygodniu.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to produkt jaki posiada szeroki wachlarz zastosowań w gospodarstwach domowych. Podczas czyszczenia materaca sodę oczyszczoną można użyć na 2 sposoby. Pierwszy polega wysypaniu na powierzchnię materaca sodę oczyszczoną. W celu równomiernego wysypania sody możesz posłużyć się sitkiem kuchennym do przesiewania mąki. Sodę oczyszczoną należy zostawić na materacu na 24 godziny, następnie należy dokładnie odkurzyć materac. Drugi sposób najlepiej sprawdza się w celu wyczyszczenia materaca z plam. W tym celu do niewielkiej miseczki wsyp 2 łyżeczki sody oczyszczonej, a następnie wlej niewielką ilość letniej wody i dokładnie wymieszaj do konsystencji papki. Przygotowaną papkę za pomocą szczotki lub gąbki kuchennej wetrzyj w plamę i pozostaw na 1-2 godzin. Następnie za pomocą czystej, wilgotnej szmatki zetrzyj sodę z materaca. Przed obiema metodami należy dokładnie odkurzyć swój materac.

Sól – Jak wyczyścić materac? Najskuteczniejsze domowe sposoby!

Wiedziałaś, że sól to skuteczny środek antybakteryjny? Wystarczy, że odkurzysz dokładnie swój materac, następnie rozsypiesz po całej powierzchni materaca sól i za pomocą wilgotnej szmatki, gąbki czy szczotki dokładnie go wyszorujesz. Na koniec należy ponownie dokładnie odkurzyć materac.

Olejek herbaciany

Olejek herbaciany to niezwykle skuteczny środek antybakteryjny. W celu wyczyszczenia materaca wymieszaj za sobą pół szklanki sody oczyszczonej oraz 10 kropel olejku herbacianego. Następnie za pomocą sitka kuchennego wysyp po całej powierzchni materaca wcześniej przygotowany środek. Pozostaw go na materacu na 24 godziny i następnie dokładnie odkurz swój materac. Najlepiej jeżeli będziesz powtarzała tą czynność przynajmniej raz w miesiącu. Innym sposobem wykorzystania olejku herbacianego jest połączenie go z octem. W tym celu do butelki z atomizerem wlej szklankę octu i 10 kropli olejku herbacianego. Następnie przygotowanym środkiem spryskaj cały swój materac.