Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Najskuteczniejsze domowe sposoby.

Czyszczenie przypalonej i całej w tłuszczu blachy do piekarnika z całą pewnością nie należy do przyjemności. Płyn do mycia naczyń czy namaczanie najczęściej nie wystarczają, a zmywarka również odpada, bo nie po prostu za mała. Co w takim wypadku robić? Wystarcza znajomość kilku kuchennych sztuczek! Poznaj domowe sposoby na wyczyszczenie blachy do piekarnika. Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Najskuteczniejsze domowe sposoby.

Jak wyczyścić blachę z piekarnika

Ocet i soda oczyszczona

Do przygotowania domowego środka do czyszczenia blachy z piekarnika potrzebujesz:

3 łyżki gorącej wody,

3 łyżki octu,

8 łyżek sody oczyszczonej,

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj do uzyskania konsystencji pasty, a następnie nałóż ją na zabrudzoną blachę z piekarnika. Po upływie 3 godziny zmyj wcześniej nałożoną pastę za pomocą ciepłej wody oraz gąbki do mycia naczyń. Dzięki domowej paście z octu i sody oczyszczonej pozbędziesz się nawet najgorszych zabrudzeń.

Woda utleniona z sodą oczyszczoną

Innym skutecznym środkiem na wyczyszczenie zabrudzonej blachy z piekarnika jest połączenie sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Na zabrudzoną blachę wysyp warstwę sody oczyszczonej (warstwa nie musi być gruba, musi jedynie dokładnie przykryć powierzchnię blachy do piekarnika), następnie warstwę wody utlenionej, i na koniec następną warstwę sody oczyszczonej. Pozostaw tak blachę na 3-4 godziny, a następnie dokładnie spłucz pod ciepłą wodą.

Sól

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak dobrym środkiem czyszczącym jest zwykła sól kuchenna. Na brudną blachę z piekarnika wysyp grubą warstwę soli kuchennej. Najlepiej jeżeli kilka razy potrząśniesz blachą tak by sól dokładnie przykryła cała powierzchnię brudnej blachy z piekarnika. Następnie wstaw blachę do nagrzanego wcześniej piekarnika ( piekarnik powinien być ustawiony na 100 stopni Celsjusza). Blachę wyciągnij z piekarnika kiedy sól zacznie brązowieć. Na koniec opłucz blachę pod ciepłą wodą i wytrzyj ręcznikiem papierowym.

Tabletki do zmywarki

Umieść 1 tabletkę do zmywarki na blasze z piekarnika, zalej wrzątkiem i owiń w miarę szczelnie górę blachy folią aluminiową ( folia aluminiowa sprawi, że ciepło tak szybko nie ucieknie). Blachę należy tak pozostawić na 3-4 godziny, następnie wylej wodę z blachy i umyj ją za pomocą ciepłej wody i gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Papier do pieczenia i folia aluminiowa

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”, więc zamiast męczyć się podczas czyszczenie blachy przed włożeniem jej do piekarnika rozłóż na jej powierzchni papier do pieczenia lub folię aluminiową. Taki trik sprawi, że blacha o wiele słabiej się pobrudzi podczas pieczenia.