Jak wybrać choinkę? Nie każda postoi aż do Trzech Króli!

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, czas najwyższy zacząć się do nich przygotowywać. Od czego powinniśmy zacząć przygotowania? Co jest prawdziwą wizytówką tych świąt? Oczywiście prezenty i przygotowanie przepysznych dań na stół oczywiście jest bardzo ważne przecież nikt nie chce, żeby jego goście wyszli głodni i smutni, że nie dostali żadnego prezentu, ale jest jeszcze jedna ważna rzecz do załatwienie, coś co sprawi cały klimat świąteczny. Oczywiście najważniejszą sprawą jest zakup idealnej i przepięknej choinki. Jak wybrać choinkę, by postała jak najdłużej? Które rodzaje choinek Bożonarodzeniowych są najtrwalsze?

Jak wybrać choinkę Bożonarodzeniową?

Choinka Bożonarodzeniowa czyli ustrojone drzewko iglaste naturalne lub sztuczne. Przywędrowało do nas od naszego zachodniego sąsiada dokładnie z Alzacji. Właśnie tam w XVI wieku protestanci zaczęli dekorować swoje świerki ozdobami wykonanymi z papieru lub jabłkami. Tradycja szybko się rozpowszechniła na całe Niemcy, a później doszła do innych krajów Europejskich. W XVIII wieku tradycja dekorowania drzewek iglastych na święta Bożego narodzenia doszła do naszego kraju. Początkowo występowała w miastach zaboru Pruskiego i Galicji później rozpowszechniła się na tereny zaboru Rosyjskiego, po I Wojnie Światowej tradycja była obchodzona na całym terenie naszego kraju.

Możemy zakupić choinki żywe i sztuczne, ale bądźmy szczerzy chociaż choinki sztuczne coraz bardziej przypominają te żywe to nigdy nie oddadzą nam prawdziwego klimatu świąt.

Jak wybrać choinkę:

Świerk pospolity

Świerk pospolity zwany też Polskim to jedyny gatunek świerka jaki rośnie naturalnie w Polskich lasach.

Zaletą jest bardzo intensywny zapach, wybierając te drzewko całe twoje mieszkanie będzie przepięknie pachnąć świerkiem, drugim atutem na pewno jest cena to najtańsza propozycja na drzewko Bożonarodzeniowe. Niestety nie postoi za długo w naszym mieszkaniu, w warunkach domowych bardzo szybko gubi igły. Drzewko najlepiej kupić dzień przed wigilią wtedy mamy pewność, że będzie z nami jeszcze do Trzech Króli.

Świerk srebrny

Świerk srebrny najbardziej popularne drzewko w Stanach Zjednoczonych. Rośnie w lasach Ameryki północnej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Charakteryzuje się bardzo długimi, grubymi igłami w kolorze niebiesko-srebrnym. Jest nieco droższy od świerka pospolitego, ale wolniej gubi igły. W warunkach domowych jeżeli chcesz długo cieszyć się drzewkiem świątecznym to wybierz świerka srebrnego. Spokojnie możesz drzewko na początku grudnia, jeżeli będziesz je często podlewać to spokojnie świerk srebrny przetrwa w twoim mieszkaniu do święta Trzech Króli.

Jodła kaukaska

Jodła Kaukaska rośnie na terenach górzystych w Azji Mniejszej i na Kaukazie. W Europie można je spotkać na plantacjach w krajach Skandynawskich, w Polsce nie ma odpowiednich warunków do uprawy jodły Kaukaskiej. Najdroższa propozycja świąteczna ceny jodły Kaukaskiej wynoszą co najmniej 100 zł. Charakteryzuje się przepięknym zielonym kolorem jej igły są bardzo wytrzymałe, drzewko spokojnie wytrzyma w domowych warunkach 6-7 tygodni. Jedynym minusem jodły Kaukaskiej jest neutralna woń, te drzewko w ogóle nie pachnie.

Sosna

Sosna rośnie naturalnie w Polskich lasach na terenie całego naszego kraju. Ma ciemnozielony kolor, ze wszystkich propozycji u sosny najwolniej wypadają igły, niewątpliwie to najważniejszy atut tego drzewka. Drugim atutem jest zapach, podobnie jak w przypadku świerka pospolitego i sosna charakteryzuje się intensywnym żywicznym zapachem, wybierając sosnę będziesz się cieszyć świątecznym zapachem w całym mieszkaniu.

Choinka cięta czy w donicy? Jakie wybrać?

Choinka cięta jest najczęstszym wyborem. Niestety przez fakt, że jest pozbawiona korzeni nie wytrzyma w warunkach domowych za długo. Zdecydowanie najkrócej świerk pospolity do 3 tygodni, najdłużej jodła kaukaska do 6-7 tygodni. Przy wyborze drzewka ciętego zaleca się ustawienie go w najchłodniejszym pomieszczeniu, jeżeli mieszkasz w bloku zaleca się obniżyć temperaturę do 20 stopni Celsjusza. W tym wypadku nasza choinka wolniej będzie gubiła igły i dłużej będziemy mogli się nią cieszyć. Oprócz obniżenia temperatury pamiętaj o częstym jej podlewaniu, w warunkach domowych powinieneś codziennie sprawdzać poziom wody w stojaku i na bieżąco go uzupełniać.

Choinki w doniczkach cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Takie drzewka są o wiele bardziej trwałe od ciętych choinek. Po okresie świątecznym nie musisz się jej pozbywać, możesz ją posadzić w swoim ogródku. Jeżeli nie posiadasz ogródka możesz przesadzić ją dol większej donicy i postawić na balkonie. Drzewko da specjalny klimat naszemu balkonowi. Choinkę w donicy musisz dłużej przystosowywać do warunków domowych. Zaleca się zakup drzewka na początku grudnia i postawienie na początku w najchłodniejszym pomieszczeniu np. wiatrołapie może też być to balkon. Po upływie kilku dni możesz stawić ja do docelowego pokoju. Najważniejsze w tym wszystkim jest powolne dostosowywanie naszego drzewka do zmiany temperatury. Pamiętaj też o częstym podlewaniu naszej choinki, jej ukorzenienie jest dosyć duże i potrzebuje bardzo dużo wody.

Przy zakupie drzewka w donicy najlepiej poproś sprzedawce o wyjęcie drzewka z donicy. Czasem zdarza się, że nieuczciwy sprzedawcy sprzedają w donicach drzewka cięte.

Jak wybrać choinkę: z plantacji czy z lasu?

Drzewka z plantacji charakteryzują się symetryczną budową i bogatym ugałęzieniem, jest w odpowiedni sposób przycinana, drzewka sadzone są w odpowiedniej odległości od siebie przez co finalny efekt na pewno będzie lepszy od drzewka z lasu. Drzewka z lasu są o wiele tańszą opcją, najczęściej cena jest o połowę niższa niż w przypadku drzewka z plantacji. Ale niestety najczęściej drzewka z lasu mają niesymetryczne ugałęzienie. Gałęzie nie będą takie gęste jak w wypadku drzewka z plantacji. Wybór należy do ciebie najprawdopodobniej w lesie nie znajdziesz idealnie wyglądającego drzewka, ale zapach lasu i fakt, że zostało własnoręcznie ścięte może dać wspaniały klimat świąteczny.Mam nadzieję, że ten krótki poradnik jak wybrać choinkę spowodował, że już wiecie jaką choinkę wybrać i już niedługo udacie się na zakupy idealnego drzewka 😉

Właściwości zdrowotne i kosmetyczne zielonego ogórka