Jak używać zmywarkę, by służyła jak najdłużej? Sprawdź najczęstsze błędy!

Zmywarka, to sprzęt domowy bez którego duża ilość ludzi nie wyobraża sobie codziennego użytkowania kuchni. Mając zmywarkę nie musimy spędzać czasu przy zlewozmywaku z gąbką z ręce, oszczędzamy sporo czasu i sporo pieniędzy. Przez to mają więcej czasu dla rodziny, znajomych albo na hobby. Jak używać zmywarkę, by działała najsprawniej i najoszczędniej.

Niestety ale jak z każdym urządzeniem i ze zmywarką czasem są problemy. Jednym z nich są niedomyte naczynia, brudna zmywarka, zapchane filtry.

Okazuje się, że najczęściej problem tkwi w złym użytkowaniu urządzenia.

Jak używać zmywarkę – podstawowe zasady

Jeżeli masz ten sam problem, sprawdź poniższe kwestie:

Jak używać zmywarkę – czyszczenie filtra

Zawsze o nim pamiętaj. Czyść go na bieżąco, najlepiej co tydzień maksymalnie dwa. Użyj do tego gąbki, płynu do mycia naczyń i bieżącej wody.

Sól do zmywarek i nabłyszczacz

Pamiętaj o detergentach. Sól do zmywarek zmiękcza wodę. Dzięki temu w naszej zmywarce nie osiada się kamień. Natomiast z nabłyszczaczem nasze naczynia będą bardziej się błyszczeć i nie będą miały smug.

Złe ustawienie naczyń

Jeżeli do zmywarki włożysz za dużo naczyć lub ustawisz je za blisko siebie to Twoja zamywarka nigdy ich dobrze nie umyje. Robiąc tak blokujesz swobodny ruch ramion natryskowych przez co woda nie jest odpowiednio rozprowadzona po komorze zmywarki.

Nieodpowiedni program

Jeżeli wybierasz krótkie programy mycia, a naczynia są bardzo zabrudzone to nigdy ich dobrze nie domyjesz, dlatego staraj się dobierać odpowiedni program do poziomu zabrudzenia naczyń.

Zmywarkę należy oczyszczać

Raz na jakiś czas powinno się włączyć zmywarkę ” na pusto”. Pozwoli to na jej ogólne przeczyszczenie. Do tej czynności nie powinno się wkładać tabletki do zmywarki tylko specjalny płyn do czyszczenia zmywarki, które są dostępne w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowymi. Pojemnik z płynem umieszcza się w pojemniku na sztućce. Ta czynność powinno się powtarzać przynajmniej raz na 2 miesiące.

Niestety ale włączenie zmywarki” na pusto” nie zwolni Cię z czyszczenia filtra!

Nieodpowiednie kapsułki do zmywarki

Częstym powodem nie domytych naczyń są źle dobrane kapsułki. Tanie kapsułki często źle rozpuszczają się w trakcie mycia naczyń.  Nie zaleca się oszczędzania na detergentach.