Porysowane okulary- jak usunąć rysy z okularów?

Porysowane szkła w okularach to zmora ich posiadaczy. Od razu po zakupie najczęściej obchodzimy się z nimi bardzo uważnie, ale po jakimś czasie się to zmienia. Brak etui, częste wkładanie okularów luzem do torby, upadki i urazy mechaniczne, kładzenie okularów na biurku szkłami do dołu czy przecieranie ich na sucho to najczęstsze przyczyny powodujące trwałe rysy na szkłach. Wszelkie zadrapania czy rysy na okularach wyglądają bardzo nieestetycznie i co gorsza mogą powodować dyskomfort lub nawet utrudniać widzenie. Niestety mam dla was złą wiadomość, nie da się zupełnie usunąć rysy na szkle, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą je zminimalizować. Porysowane okulary- jak usunąć rysy z okularów?

Jak dbać o okulary?

Każdy z was wie doskonale, że zakup okularów nie należy do najtańszych i zdecydowana większość z nas zakup okularów traktuje jako inwestycje na kilka lat, a nie miesięcy. Dlatego warto o nie odpowiednio dbać. Poznaj kilka najważniejszych zasad dbania o okulary:

  • Nie trzymaj okularów za soczewki – złap za mostek czy bok oprawek podczas czyszczenia, nigdy za szkła,
  • Swoje okulary zawsze przechowuj w twardym etui, by zapobiec wygięciu i połamaniu nawet podczas upadku,
  • Nigdy nie czyść okularów na sucho,
  • Unikaj czyszczenia okularów ręcznikami papierowymi, chusteczkami, fragmentami tkanin oraz jakimikolwiek szorstkimi materiałami, które mogą porysować szkła okularów,
  • Jeśli okulary są mocniej zabrudzone, przemyj je delikatnie letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła,
  • Jednorazowe ściereczki do czyszczenia okularów są bardzo przydatne, ale pamiętaj, by kupować je tylko w zaufanych miejscach, najlepiej u optyka, zły skład może uszkodzić twoje okulary z antyrefleksem.

Jak usunąć rysy z okularów?

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to bardzo skuteczny środek do usuwania rys zarówno ze szklanych jak i również plastikowych powierzchni. Wystarczy, że łyżeczkę sody oczyszczonej połączysz z niewielką ilością wody i następnie dokładnie wymieszasz do uzyskania uzyskania konsystencji pasty. Przygotowaną pastę z sody nałóż na miejsce gdzie soczewki są porysowane i delikatnie, kulistymi ruchami wcieraj przez kilka minut. Następnie opłucz wodą i wypoleruj do sucha.

Środek do czyszczenia mebli

Drugim często wykorzystywanym sposobem jest użycie środka do czyszczenia lub nabłyszczania mebli. Niewielką ilość tego środka nanieś na szkła okularów i następnie dokładnie wypoleruj. Ten sposób może być bardzo pomocny, gdyż jednocześnie usunie zarysowania oraz także widocznie odświeży soczewki, by stały się bardziej błyszczące.

Pasta do zębów

Trzecim sposobem jest użycie pasty do zębów. Wystarczy, że niewielką ilość pasty do zębów nałożysz na soczewki swoich okularów i następnie będziesz ją wcierać przez kilka minut wykonując kuliste ruchy. Na koniec płucz pastę zimną wodą i osusz okulary.

Woda z mydłem

Z drobnymi zarysowaniami może poradzić sobie również woda z mydłem. Powierzchnię soczewek należy delikatnie przemyć za pomocą przygotowanej mieszanki, a następnie lekko przetrzeć ściereczką przeznaczoną do czyszczenia okularów. 

Samochodowa pasta do polerowania

Z pomocą może ci przyjść również pasta do polerowania karoserii samochodów. Wystarczy, że nałożysz trochę pasty do polerowania na każdą ze stron soczewek i delikatnie wetrzesz okrężnymi ruchami. Poleruj przez kilka minut i na koniec spłucz pozostałości okulary zimną wodą.

Polerowanie szkieł u optyka

Koszt polerowania szkieł okularów u optyka nie jest duży i waha się pomiędzy 20, a 40 zł.