Jak uniknąć efektu jo-jo? Nie popełniaj tych błędów!

Efekt jo-jo to największa zmora osób będących na diecie szczególnie na diecie niskokalorycznej. Chudniemy żeby z powrotem wrócić do poprzedniej wagi i tak w kółko. Jak zamknąć te błędne koło? Co należy zrobić żeby po przebytych wyrzeczeniach w końcu cieszyć się wspaniałą sylwetką dłużej niż 2 miesiące? Sprawdź jak uniknąć efektu jo-jo.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Kiedy mówimy o efekcie jo-jo?

Efekt jo-jo to nic innego jak szybkie przybranie na wadze po efektywnym schudnięciu. Efekt jo-jo najczęściej osób chcących bardzo szybko schudnąć w krótkim czasie. Po zakończeniu diety powracają do wcześniejszych nawyków żywieniowych i powracają do wagi z przed rozpoczęcia diety. Według ekspertów od żywienia dopiero po 5 latach od zakończenia diety osobie odchudzającej się nie grozi już efekt jo-jo. 5 lat jest potrzebnych na utrwalenie w osobie odchudzającej się prawidłowych nawyków żywieniowych.

Przyczyny efektu jo-jo:

Źle dobrana dieta

Osoby decydujące się na dietę bardzo często wybierają diety niskokaloryczne jakie nie zapewniają jej odpowiedniej ilości spożywanych kalorii dziennie. Rezultatem tego jest bardzo szybka utrata wagi, ale również spowolnienie metabolizmu co skutkuje słabszą przemianą materii po zakończeniu diety.

Powrót do złych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety

Najczęściej po zakończeniu diety jesteśmy zmęczeni rygorem żywieniowym jaki ze sobą niesie każda dieta i powracamy do złych nawyków żywieniowych przez, które zostaliśmy zmuszeni do rozpoczęcia diety.

Brak aktywności fizycznej po zakończeniu diety

Dzięki aktywności fizycznej podkręcamy swój metabolizm. Ponadto masa mięśniowa odgrywa kluczową rolę w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Nie ćwicząc prowadzisz do jej utraty!

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Stosuj zbilansowaną dietę

Przede wszystkim odpowiednia dieta to taka, w której chudniesz 0,5-1 kg tygodniowo. Taki spadek wagi zwiększy twoją szanse, że nie wrócisz do poprzedniej wagi. Przy wyborze diety omijaj diety niskokaloryczne, w których ilość przyjmowanych dziennie kalorii wynosi poniżej 1500 kcal.

Skontaktuj się ze specjalistą

Jeżeli nie znasz się na temacie żywienia lepiej idź do specjalisty jaki ułoży ci odpowiednią dietę. Źle dobrana dieta może mieć negatywne skutki w późniejszym okresie.

Nie wracaj do wcześniejszych nawyków żywieniowych

Przede wszystkim pamiętaj odchudzanie to proces długotrwały, jeżeli wrócisz do nawyków żywieniowych jakie stosowałaś przed rozpoczęciem diety na 100% wrócisz do poprzedniej wagi.

Nie pozwalaj na chwile słabości

Pamiętaj jakie wyrzeczenia towarzyszą z rzuceniu każdego kilograma. Z pewnością każda chwila słabości na fast-food albo kaloryczny deser zaprzepaszcza twój cel.

Ćwicz

Aktywność fizyczna to najskuteczniejszy sposób na walkę z efektem jo-jo. Przez ćwiczenia fizyczne przyśpieszasz metabolizm oraz spalasz tkankę tłuszczową.

Nie poddawaj się

Chwilowe niepowodzenie nie musi oznaczać zakończenia diety. Pamiętaj bądź silna i wierz w swój cel.