Jak sprawdzić świeżość ryby? Sprawdź parę rad a już nigdy nie kupisz nieświeżej ryby!

Czy kiedykolwiek przy zakupie ryby sprawdzałeś czy jest świeża? Czy wiesz, że mięso ryb psuje się o wiele szybciej niż drób i wieprzowina? Tak naprawdę wystarczy kilka godzin trzymania ryby w nieodpowiedniej temperaturze, żeby mięso się zepsuło. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się na jakie cechy w wyglądzie ryby zwrócić szczególną uwagę w czasie zakupu. Przeczytaj jak sprawdzić świeżość ryby, tylko parę zasad a uchronią cie one przed wydaniem niepotrzebnych pieniędzy.

Jak sprawdzić świeżość ryby – Zalety spożywania ryb

Ryby są produktem, który powinien znajdować się w diecie każdego z nas. Są bogatym źródłem kwasu omega-3, białka oraz witamin z grupy B, witaminy A, D oraz E. Oprócz zawartej dużej ilości składników odżywczych mięso ryb morskich nie jest tak nafaszerowane substancjami chemicznymi jak w przypadku drobiu i wieprzowiny.

Oczywiście najbardziej pewni świeżości ryby będziemy w wypadku zakupu jej w porcie bezpośrednio z kutra od rybaka albo przy zakupie ze stawu hodowlanego. W przypadku zakupu ryb ze sklepów, a w szczególności z bazarów istnieje prawdopodobieństwo, że ryba mogła być transportowana w nieodpowiedniej temperaturze, albo po prostu jest już stara.

Jak sprawdzić świeżość ryby podczas zakupów w sklepie

Zapach

Zapach ryby to pierwszy aspekt jaki powinien ją eliminować w naszym wyborze. Świeża ryby poza delikatnym zapachem wody morskiej lub słodkiej praktycznie nie wydziela zapachu, natomiast w przypadku ryby nieświeżej możemy czuć nieprzyjemny zapach, taka rybę najlepiej omijać z daleka.

Oczy

W wypadku kiedy kupujesz rybę w całości z głową możesz ocenić jej świeżość pod kątek oczu. Oczy świeżej ryby są lśniące i mają czarne źrenice. W wypadku ryby nieświeżej oczy będą mętne, a źrenice są szare.

Mięso

Dobrze jest nacisnąć mięso ryby palcem i sprawdzić jego jędrność. Świeża ryba ma jędrne oraz delikatnie twarde mięso, jeżeli naciśniesz je palcem od razu wróci do stanu pierwotnego, natomiast ryba nieświeża będzie miała miękkie mięso jeżeli naciśniesz je palcem zostanie wgłębienie.

Skrzela

W przypadku świeżej ryby skrzela będą w zależności od gatunku różowe albo czerwone. Kiedy mamy do czynienia z rybą nieświeżą skrzela mogą stać się szare albo delikatnie żółte.

Skóra

Jeżeli ryba ma lepki śluz i przykleja się delikatnie do dłoni oznacza to, że jest już stara nie należy ją jak najszybciej wyrzucić. W przypadku świeżej ryby skóra będzie śliska, ryba w przypadku wzięcia w dłoń może się wyślizgnąć.

Jak sprawdzić świeżość ryby – Objawy zatrucia nieświeżą rybą

Pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilkunastu godzinach i są to głównie ból brzucha, nudności, wymioty  i ból głowy. Później pojawiają się zaczerwienienia skóry twarzy, szyi i rąk. do innych objawów należą:

  • Przekrwienie spojówek,
  • Świąd,
  • Pokrzywka,
  • Zapalenie gardła,
  • Trudności w połykaniu,
  • Trudności w oddychaniu,
  • Skórcz oskrzeli.

Najczęściej objawy po jednym dniu same mijają i ograniczają się głównie do problemów jelitowych i wymiotów, ale w niektórych przypadkach kiedy została spożyta duża ilość nieświeżej ryby leczenie będzie wymagało hospitalizacji.

Pamiętaj staraj się kupować w pewnych źródeł najlepiej jeżeli rybę kupujesz bezpośrednio od rybaka albo ze stawu hodowlanego w tym przypadku możesz mieć pewność zakupu ryby w 100% świeżej. W wypadu zauważenie, którejś z powyższych cech świadczących o nieświeżości nigdy nie kupuj takiej ryby bo może się to skończyć poważnym zatruciem żołądkowym.

Najlepsze domowe sposoby na odciski na stopach