Chcesz rzucić palenie papierosów? Sprawdź jakie to proste!

Podjąłeś decyzję o rzuceniu palenia? Myślisz, że pójdzie łatwo i bez żadnych problemów skończysz z nałogiem? Lub zastanawiasz się jak rzucić palenie papierosów? Muszę cię zmartwić przed tobą bardzo ciężka droga, samo podjęcie decyzji o rzuceniu palenia nie wystarczy musisz być bardzo z determinowany i cierpliwy. Dla tych co chcą zerwać z nałogiem przedstawiamy kilka prostych trików jakie mogą pomóc w rzuceniu nikotyny.

Jak rzucić palenie?

Nie poddawaj się- jak rzucić palenie

Niewielu osobom udaje się rzucić za pierwszym razem, niektórzy próbują nawet kilkanaście razy, najważniejszy jest rezultat. Pamiętaj nigdy się nie poddawaj, jeżeli pierwsza próba zakończy się fiaskiem to spróbuj następny raz, może akurat nauczony na błędach zdołasz zerwać z nałogiem. Najważniejsze żeby z każdej nieudanej próby wyciągnąć wnioski.

Unikaj sytuacji kojarzących się z paleniem

Na ile to możliwe unikaj czynności i miejsc w jakich zawsze paliłeś. Może to być wyjście z psem, czytanie gazety czy picie porannej kawy. Unikanie sytuacji, w których miałeś rytuał palenia papierosów zmniejszy głód nikotynowy i chęć na papierosa.

Uprzedź znajomych

Jeżeli twoi znajomi też palą papierosy to najlepiej jest poinformować ich o fakcie rzucenia nałogu i poprosić ich o wsparcie i wyrozumiałość. Możesz również zaproponować wspólne rzucenie nałogu. Ludzie lubią ze sobą rywalizować i może w grupie będzie łatwiej ci zerwać z nikotyną.

Znajdź sobie zajęcie

Według badań uporczywa myśl o głodzie nikotynowym utrzymuje się w głowie na około 2-3 minuty. Po upływie tego czasu chęć na zapalenie papierosa maleje. Najlepiej jest w tedy po prostu czymś się zająć i nie myśleć o chęci zapalenia papierosów. Może być to czytanie książki, ćwiczenia fizyczne czy nawet sprzątanie.

Ogranicz alkohol- jak rzucić palenie

Według badań naukowych picie alkoholu u większości ludzi zwiększa głód nikotynowy. Zaprzestając całkowicie na jakiś czas picia alkoholu zwiększasz swoje szanse na rzucenie palenia papierosów.

Zaakceptuj, że pierwszy tydzień będzie najgorszy

Pogódź się z faktem, że pierwsze 7 dni będą najgorszymi dniami w twoim życiu. Będzie drażliwy, nie będziesz mógł się na niczym z koncentrować, a nawet mogą boleć cię mięśnie i głowa. Wszystko to jest efektem odstawienia nikotyny. Pamiętaj nikotyna działa na twój organizm jak narkotyk, odstawiając ją podczas pierwszych 7 dni twój organizm będzie domagał się swojej dawki nikotyny.

Wspomaganie się środkami farmaceutycznymi- jak rzucić palenie papierosów

W aptekach dostępny jest szeroki wachlarz środków jakie mają za zadanie pomóc ci z walką z nałogiem. Najważniejsze jest żebyś przed zakupem skontaktował się ze swoim lekarzem w celu dobrania odpowiedniego środka. Pamiętaj podczas aplikowania niektórych leków czy suplementów diety mogą wystąpić skutki uboczne dlatego lepiej wcześniej jest omówić ten fakt z lekarzem. Możesz również skonsultować się z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym.

Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia

Już po 20 minutach zgaszenia papierosa puls i ciśnienie krwi wraca do normy,

Po 24 godzinach płuca zaczynają się oczyszczać,

Już po 3 dniach powraca smak i węch,

Po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwór,