Jak przyśpieszyć metabolizm? Poznaj 5 ważnych zasad!

Dietetycy są zgodni, kluczowym aspektem w czasie odchudzania jest odpowiednie przyśpieszenie procesów przemiany materii. Podkręcenie metabolizmu jest procesem złożonym, ale okazuje się, że kilka zmian nawyków oraz zmiany żywieniowe mogą znacząco go przyśpieszyć. Sprawdź jak przyśpieszyć metabolizm.

Jak przyśpieszyć metabolizm?

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to całość procesów biochemicznych zachodzących w komórce, którym towarzyszą przemiany energetyczne.

Co spowalnia metabolizm?

Niskokaloryczna dieta (szczególnie głodówki),

Niedobór snu,

Brak ruchu,

Stres,

Przemęczenie,

Zbyt mała ilość dziennie spożywanych płynów,

Jak przyśpieszyć metabolizm?

Pij na czczo wodę z cytryną

Według niemieckich naukowców picie codziennie od razu po przebudzeniu szklanki wody z cytryną przyśpiesza metabolizm, aż o 30%. Woda z cytryną ma takie wspaniałe właściwości przez zawartość w sobie soku z cytryny. Sok z cytryny odkwasza i oczyszcza organizm i ponadto przyśpiesza trawienie.

Jedź śniadanie

Śniadanie to najważniejszy posiłek podczas dnia. To właśnie od niego zależy czy będziesz miała odpowiednią dawkę energii. Głodując od samego rana nastawiasz swój organizm na „tryb oszczędzania energii” co skutkuje tym, że twój organizm będzie chciał magazynować energię oraz spowolni przemianę energii. Najlepiej, żeby było to śniadanie bogate w białko oraz w błonnik. Zarówno błonnik i białko przyśpieszają metabolizm.

Prowadź aktywny tryb życia- Jak przyśpieszyć metabolizm?

Nie od dzisiaj wiadomo, że aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na poziom metabolizmu. To właśnie tkanka mięśniowa zużywa najwięcej energii. Dbając o odpowiedni jej poziom zadbasz również o przemianę materii.

Wysypiaj się

Jeżeli nie będziesz się wysypiać, będziesz wiecznie zmęczona to cały twój organizm będzie pracować wolniej i mniej energii będzie zużywać. Wysypiając się i dbając o regenerację organizmu również zadbasz o odpowiedni poziom przemiany materii.

Jedź częściej

Każdy dietetyk ci to powie” chcesz zadbać o sylwetkę? jedź często, ale w małych porcjach”. Dlaczego? Jedząc dostarczasz organizmowi energię. Jedząc duże porcje zmuszasz swój organizm do magazynowania tej energii w postaci tłuszczu. Jeżeli zaś będziesz jadła mniejsze porcje sprawisz, że twój organizm na bieżąco będzie zużywał dostarczaną przez ciebie energię. Zdecydowana większość dietetyków zaleca spożywanie dziennie 5 posiłków w 3 godzinnych odstępach.

Zimno- Jak przyśpieszyć metabolizm?

Pijąc zimne napoje, jedząc lody czy nawet biorąc zimny prysznic zmuszasz swój organizm do zużycia większej ilości energii na ogrzanie organizmu.

Odpowiednie produkty spożywcze

Do produktów przyśpieszających metabolizm zaliczamy:

Ryby,

Niektóre przyprawy przede wszystkim curry, ostra papryka, imbir, pieprz,

Produkty bogate w biało, błonnik, witaminy z grupy B, kapsaicynę

Sól jodowana,