Jak pozbyć się piegów? Sprawdzone domowe sposoby

Piegi to drobne, ciemne plamy na skórze, które najczęściej pojawiają się u osób o jasnej karnacji. Najczęściej pojawiają się na skórze w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Inne ich przyczyny to zachwianie równowagi hormonalnej oraz uwarunkowania genetyczne. Jeszcze kilka lat temu piegi stanowiły ogromny defekt estetyczny, które zdecydowana większość osób chciała ukryć. Dzisiaj natomiast co raz więcej osób postrzega je jako atut. Jeśli jednak twoje piegi ci przeszkadzają i marzysz o ich usunięciu to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Poznaj najskuteczniejsze naturalne sposoby na zniwelowanie tych przebarwień na skórze. Jak pozbyć się piegów? Sprawdzone domowe sposoby

Piegi- Dlaczego powstają?

Piegi są zaburzeniem rozłożenia barwnika w skórze, które powstaje wskutek szybkiej syntezy melatoniny przez melanocyty. Przybierają postać niewielkich, jasnobrązowych plamek, które pojawiają się głównie na nosie, policzkach, czole, ramionach i barkach. Za ich bezpośrednią przyczynę powstawania uznaje się uwarunkowania genetyczne, które przyśpieszają syntezę melaniny przez komórki pigmentowe. Za czynniki sprzyjające powstawaniu piegów uznaje się:

  • Nadmierną ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
  • Stany zapalne skóry w przebiegu atopowego zapalenia skóry i innych dermatoz.
  • Urazy skóry.
  • Zaburzenia endokrynologiczne (nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto).
  • Wahania hormonalne (ciąża, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej)
  • Niewydolność wątroby i nerek.
  • Choroby nowotworowe.
  • Stosowanie leków fotouczulających (barbiturany, salicylany, sulfonamidy).
  • Stosowanie olejków eterycznych.

Jak pozbyć się piegów- naturalne sposoby

Zsiadłe mleko

Zsiadłe mleko to jeden z najskuteczniejszych babcinych sposobów na rozjaśnienie piegów. Zawarty w siadłym mleku kwas mlekowy hamuje tyrozynazy, która produkuje melaninę. Regularne stosowanie zsiadłego mleka pozwala pozbyć się piegów. Zsiadłe mleko możesz aplikować za pomocą wacika kosmetycznego. Zanurz go w miseczce zsiadłym mlekiem i przemyj nim miejsca gdzie pojawiły się piegi. Następnie po 15 minutach przemyj skórę letnią wodą. zabieg stosuj codziennie do uzyskania zadowającego efektu.

Sok z cytryny

Drugim produktem jaki możesz wykorzystać do zniwelowania piegów jest sok z cytryny. Wystarczy, że wyciśniesz sok z połówki cytryny i za pomocą wacika wmasujesz go w skórę w miejsca gdzie pojawiły się przebarwienia. Po 15 minutach umyj te miejsca za pomocą letniej wody.

Truskawki

Najlepszą metodą stosowania truskawek jest przygotowania maseczki. Do jej przygotowania potrzebujesz kilka dużych truskawek, rozgnieć je za pomocą widelca i następnie nałóż na miejsca gdzie pojawiły się przebarwienia. Po około godzinie zmyj maseczkę ciepłą wodą.

Aloes

Aloes to bardzo skuteczna metoda na pozbycie się piegów oraz innych przebarwień. Wystarczy, że codziennie będziesz wcierać żel aloesowy w te miejsca, gdzie występują piegi.

Ogórek

Następnym sposobem na pozbycie się piegów jest stosowanie ogórka. Możesz go stosować w formie plasterków, plasterki ogórka połóż na skórze w miejscach gdzie pojawiły się piegi i trzymaj tak przez 20-30 minut. Drugim sposobem stosowania ogórka jest przygotowanie maseczki. Zetrzyj jednego średniego ogórka, dodaj sok z połowy cytryny i nałóż na piegi. Po około 30 minutach zmyj maseczkę za pomocą letniej wody.