Jak obrać jajko na twardo- Szybko i ładnie

Jajko na twardo jest podstawowym składnikiem wielu dań. Głównie są to sałatki, kanapki lub przystawki takie jak na przykład jajka faszerowane. To czy przygotowane danie będzie wyglądało apetycznie czy nie w głównej mierze decyduje dokładność podczas obierania jajek na twardo. I tu właśnie zaczynają się schody, bo komu nie zdarzyła się sytuacja gdy podczas obierania jajka razem ze skorupką odchodził kawałek białka? Poznaj kilka sposobów na obranie jajek na twardo. Jak obrać jajko na twardo- Szybko i ładnie.

Jak obrać jajko na twardo?- Dlaczego jajka trudno się obiera?

Zauważyłaś, że starsze jajka łatwiej się obiera od tych świeższych? To czy skorupka od jajka będzie dobrze odchodzić od białka zależy od pH białka. Bardzo świeże jajka mają białko o pH 8-8,6. Czym jajko jest starsze tym pH białka zaczyna wrastać i łatwiej odchodzi od skorupki.

Jak obrać jajko na twardo?

Dodaj do wody sodę oczyszczoną

Żeby jajka obierało się szybko oraz ładnie wystarczy przed gotowaniem jajek wsypać do garnka łyżeczkę sody oczyszczonej. Ponadto dodanie sody oczyszczonej do wody z jajkami zapobiega pękaniu skorupki jajek podczas gotowania.

Sól kuchenna

Wiele osób obawia się, że jeżeli dodadzą sól do wody z jajkami to będą one miały słony smak. Okazuje się, że sól całkowicie nie zmienia smaku jajek. Łyżeczka soli dodana do wody z jajkami sprawi, że łatwiej będzie ci obrać ugotowane jajka na twardo oraz jajka podczas gotowania nie będą pękać.

Stłucz obie końcówki jajek

Lekko stłucz skorupkę po obu końcach jajka i rozpocznij swoje obieranie od szerszego końca jajka. Znajduje się na nim pęcherzyk, gdy pęknie, jajko będzie się łatwiej obierać.

Słoik

Jeżeli chcesz szybko obrać jajko możesz posłużyć się w tym celu słoikiem. Wystarczy, że ugotujesz jajko, ostudzisz je zimną wodą i następnie włożysz do słoika, zakręcisz i zaczniesz energicznie strząsać przez 10-20 sekund. Dobrze obtłuczoną skorupkę zdecydowanie będzie łatwiej ci obrać.

Trik z łyżeczką

Ostukaj skorupkę jajka, a następnie włóż łyżeczkę pomiędzy skorupkę i jajko. Podważ skorupkę i delikatnie ją zdejmij.

Jak obrać jajko na twardo- Ile gotować

Czas gotowania jajek powinnaś liczyć dopiero od momentu zagotowania wody. Jeżeli chcesz ugotować idealne jajko na twardo to powinnaś je gotować około 8-10 minut. Czas gotowania powinien być uzależniony od wielkości jajek. Zbyt długie trzymanie jajek w gorącej wodzie, źle wpływa na ich smak i powoduje powstawanie nieestetycznych przebarwień na żółtku.