Jak korzystać ze zmywarki, by była oszczędna a naczynia czyste – 6 ważnych zasad!

Kto dzisiaj wyobraża sobie życie bez zmywarki? Nie dość, że wyręcza nas w żmudnej i ciężkiej czynności jaką jest zmywanie to jeszcze oszczędza nam wodę. Chociaż większość z nas ją posiada w swojej kuchni, to nie każdy wie jak korzystać ze zmywarki, aby idealnie domywała naczynia i służyła nam jak najdłużej.

Jak korzystać ze zmywarki – 6 ważnych zasad

Jeśli zastosujesz się do 6 ważnych zasad zmywarka będzie zużywała najmniej wody, naczynia będą czyste oraz dodatkowo nie zniszczysz swoich naczyń, które nie zawsze nadają się do mycia w zmywarce. Szkoda będzie ulubionej szklanki czy talerzyka, które stracą kolor, zdobienia czy zmatowieją.

Zasada nr 1. Zacznij od prawidłowego ułożenie naczyń

Zacznij od prawidłowego ułożenie naczyń.

 W koszyku górnym powinny się znajdować szklanki, filiżanki i kubki (powinny się znajdować po bokach kosza dnem do góry).

 Małe miseczki i salaterki( ułóż na środku kosza dnem do góry).

W dolnym koszu powinny się znajdować talerze duże, małe i głębokie (ułóż je pod skosem co pozwoli na swobodny ruch wody w zmywarce).

Garnki i patelnie( ułóż je dnem do góry po zewnętrznej stronie kosza) .

Zmywarki w niektórych urządzeniach posiadają miejsce na sztućce znajdujące się w półce na samej górze zmywarki, inne natomiast mają kosz na dolnej półce. Lepiej układać sztućce na górnym koszu jeśli mamy taką możliwość.

Bardzo ważne! Pamiętaj o ładowności zmywarki nie staraj się przeładowywać koszy. Nadmierne ich przeciążenie może prowadzić do deformacji rolek a co za tym idzie do konieczności wymiany całych koszy.

Zasada nr 2. Oczyszczanie filtrów

Pamiętaj o czyszczeniu filtra. Tak naprawdę warto po każdym zmywaniu zajrzeć do niego i sprawdzić czy nic nie zalega. Bardzo zabrudzony filtr może prowadzić do zablokowania odpływu brudnej wody ze zmywarki.

Zasadna nr 3. Zawsze dobieraj cykl zmywania do poziomu zabrudzenia naczyń

Jeżeli naczynia nie są mocno zabrudzone, nie ma na nich mocno zaschniętego osadu i brudu staraj się ustawiać cykl eko. Pozwoli on zaoszczędzić wodę i prąd. Zmywarka przy tym cyklu napuszcza mniej wody, do tego dłużej ją podgrzewa, a zatem zużywa mniej prądu.

Przy bardzo zabrudzonych naczyniach używaj krótszych cykli. Pozwoli to na lepsze ich wyczyszczenie.

Zasada nr 4. Nie wszystko nadaje się zmywania w zmywarce

Patrz na oznaczenia na produktach, jeżeli znajdziesz przekreśloną zmywarkę nigdy nie wkładaj tego produktu do zmywarki, ponieważ możesz go trwale uszkodzić, a w niektórych przypadkach nawet uszkodzić zmywarkę.

Ponadto nie powinno zmywać produktów wykonanych z drewna na przykład desek do krojenia może to powodować ich napęcznienie lub wygięcie.

Zasada nr 5. Używaj tylko odpowiednich środków czyszczących

Używaj tylko odpowiednich środków czyszczących. Nie oszczędzaj na tabletkach do zmywarki ponieważ, tanie tabletki nie zawsze się rozpuszczają.

Używaj soli do zmywarek, ponieważ zmiękcza ona wodę i ogranicza osadzanie się kamienia wewnątrz zmywarki. Długi okres użytkowania zmywarki bez soli może prowadzić do uszkodzenia zmywarki.

Staraj się używać nabłyszczacza, bez niego Twoje naczynia nie będą odpowiednio błyszczeć,  a w niektórych przypadkach mogą zmatowieć.

Zasada nr 6. Konserwuj zmywarkę

Konserwuj zmywarkę. Raz na miesiąc wyczyść ja odpowiednimi środkami chemicznymi dostępnymi w sklepach. Czyszczenie jest bardzo proste wystarczy pojemnik z płynem czyszczącym włożyć do zmywarki i ustawić długi cykl zmywania. Zaniechanie konserwacji zmywarki powoduje niedomywanie naczyń, a nawet jej uszkodzenie.

Możesz też użyć domowych produktów takich jak kwasem cytrynowy i soda oczyszczona.