Helicobacter pylori – jakie objawy? Jak leczyć zakażenie Helicobacter?
Helicobacter pyloli to bakteria powszechnie występująca u ludzi. Szacuje się, że w Polsce zakażonych tą bakterią jest około. 70% populacji osób dorosłych i 30% dzieci. Zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak u około 20-30% zakażonych pojawiają się bardzo dokuczliwe objawy, takie jak zgaga, nudności czy bóle w nadbrzuszu. Według statystyk 9 na 10 przypadków zapaleń żołądka spowodowanych jest właśnie przez zakażenie bakterią Helicobacter pyrol. Jakie są objawy zakażenie tą bakterią oraz jak ją leczyć? Helicobacter pylori – jakie objawy? Jak leczyć zakażenie Helicobacter?
Czym jest Helicobacter pyloli?
Helicobacter pylori to spiralna, Gram-ujemna bakteria, która bytuje przede wszystkim w ludzkim żołądku. Na jednym z końców Helicobacter pylori posiada rzęski, które umożliwiają jej wnikanie w głąb błony śluzowej żołądka. Bakterie Helicobacter pytoli wytwarzają enzym ureazę, który rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla. Dzięki czemu dochodzi do zmiany pH z kwaśnego na zasadowe. Obie te cechy pozwalają Helicobaster pyroli przeżyć w tak bardzo niesprzyjających warunkach.
Jak dochodzi do zakażenia? Podstawową drogą zakażenia jest droga oralno-oralna oraz oralno-fekalna. Według przeprowadzonych badań uważa się, do zakażenia dochodzi najczęściej we wczesnym dzieciństwie, drogą pokarmową poprzez używanie wspólnych naczyń, piciu z tych samych butelek czy pocałunków. Szacuje się, że na świecie zakażonych tą bakterią jest aż 60% populacji. W Polsce natomiast jest to nawet 80% dorosłych i 30% dzieci.
Głównymi czynnikami sprzyjającymi zakażeniu Helicobacter pylori są:
- zła higiena osobista,
- złe warunki sanitarne, socjalne i ekonomiczne,
- nie mycie pokarmów przed spożyciem,
- skażona woda,
- uwarunkowania genetyczne,
Helicobacter pylori- objawy zakażenia
W większości przypadków zakażeniu bakterią Helicobacter pyroli nie towarzyszą żadne objawy. Jednak u około 20-30% zakażonych występują takie objawy jak nudności, wymioty, zgaga, bóle brzucha, szybka utrata wagi zaparcia czy brak apetytu. Przewlekła infekcja Helicobacter pylori objawiać się może jako zapalenie żołądka i dwunastnicy, prowadzące do choroby wrzodowej. Bakteria Helicobacter może również doprowadzić do nowotworu żołądka, chłoniaka typu MALT, choroba Menetriera.
Helicobacter pyloli- leczenie i diagnostyka
W diagnostyce Helicobacter pylori wykonuje się między innymi gastroskopię, test oddechowy( ocenia ilość mocznika w wydychanym powietrzu), oznaczenie antygenu bakterii w kale oraz oznaczenie przeciwciał w krwi( oba ostatnie testy można kupić w aptece).
W leczeniu zakażenia baterią Helicobacter najczęściej stosuje się terapię poczwórną. Leczenie trwa 10-14 dni i w jego przebiegu stosuje się: Inhibitory pompy protonowej (IPP), cytrynianu bizmutu oraz dwa antybiotyki tj. tetracykliny i metronidazol. W celu oceny skuteczności leczenia należy przeprowadzić testy na obecność bakterii, co najmniej 4 tygodnie po zakończonym leczeniu. W sytuacji niepowodzenia terapii lekarz może zdecydować się na dołożenie dodatkowego leku czyli soli bizmutu.
- Jak pozbyć się przeziębienia w jeden dzień? Ten prosty trik cie zadziwi!
- Domowe sposoby na przyśpieszenie gojenia się ran
- Hemoroidy – domowe sposoby na wstydliwy problem
- Masz problem z obcierającymi udami? Nie nosisz przez to sukienek? Wypróbuj te kilka trików!
- Rak jelita cienkiego- jakie ma objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia