Gwiazda betlejemska trująca? Prawda czy mit?

Gwiazda betlejemska w ostatnich latach stała się symbolem świat Bożego Narodzenia. Obecnie w okresie świątecznym jest praktycznie w każdym domu, większość z nas nie wyobraża sobie dekorowania domu na święta bez tej pięknej czerwonej rośliny. Po świerku pospolitym i jodle kaukaskiej to najczęściej kupowana roślina w grudniu. Gwiazda betlejemska kryje jednak wielką tajemnicę o której mało kto z nas wie. Niestety, ale gwiazda betlejemska jest trująca, w szczególności dla zwierząt i dzieci. Spożycie tej rośliny może zakończyć się poważnym zatruciem, a   w przypadku kontaktu z okiem, może oślepić. Czy gwiazda betlejemska jest trująca?

Gwiazda betlejemska – pochodzenie

Gwiazda betlejemska, a właściwie wilczomlecz nadobny albo poisencja pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jej początki sięgają jeszcze zamieszkujących przed wiekami tamte tereny Azteków. Przeważnie występuje w kolorze czerwony, ale można też zakupić gwiazdę betlejemską w kolorze białym.

Gwiazda betlejemska trująca?

Gwiazda betlejemska jak i wszystkie rośliny z rodziny wilczomleczy w swoich łygach, liściach i korzeniu zawiera trujący biały sok mleczny. Zaleca się w czasie pielęgnacji rośliny czy nawet przesadzaniu do innej doniczki ubierać rękawiczki lateksowe. Biały sok mleczny w kontakcie ze skórą silnie podrażnia, może pojawić się zaczerwienienie skóry lub wysypka. W takim przypadku zaleca się dokładne przemycie zaczerwionego miejsca i jak najszybsze udanie się do lekarza. W przypadku kontaktu soku mlecznego z oczami może dojść do podrażnienia oczu, a w nie których przypadkach do czasowego, albo trwałego uszkodzenia wzroku. Jak najszybciej przemyj oczy bieżącą wodą i udanie się do lekarza okulisty. Spożycie liścia gwiazdy betlejemskiej przez dzieci albo zwierzęta domowe może doprowadzić do silnych biegunek i wymiotów. Zaleca się ustawienie doniczki z gwiazdą betlejemską w miejscu nie dostępnym dla małych dzieci i zwierząt. Najlepiej ustawić na nie dostępnej dla nich wysokości. W przypadku połknięcia rośliny przez dziecko zaleca się jak najszybsze przepłukanie buzi i przełyku dziecka i jak najszybsze udanie się do lekarza, najlepiej jest wziąć ze sobą kawałek ugryzionej rośliny.

Inne trujące kwiaty domowe

Gwiazda betlejemska jest trująca, ale to nie jedyny trujący kwiat, który możesz mieć w domu. Oprócz niej musisz uważać na:

  • fikusa
  • narcyza
  • skrzydłokwiat
  • dracena
  • kliwie
  • anturium
  • psiankę paprykową.

Właściwości zdrowotne i kosmetyczne zielonego ogórka