Gotowanie parówek -nigdy tego nie rób! Gotowanie wydziela substancje rakotwórcze!

Kto z nas nie lubi na śniadanie zaserwować gotowanych parówek z musztardą lub ketchupem? Uwielbiamy je za smak, ale też za ekspresowe tempo przygotowania.  Można je przygotować na kilka sposobów. W piekarniku, na patelni niektórzy uwielbiają grillowane parówki, ale najpopularniejszym sposobem cały czas pozostaje gotowanie parówek w wodzie.

Gotowanie parówek – Składniki znajdujące się w parówkach

O złym składzie parówek mówi się już od dawna, podobno w składzie niektórych z nich można nawet znaleźć celulozę jaka jest surowcem wykorzystywanym w przemyśle papierniczym. Ale czy wiedzieliście, że parówki nie powinny być poddawane obróbce termicznej?

Przeczytaj dalszą część tego artykułu a już nigdy nie będziesz gotować parówek. Post pokaże ci dlaczego gotowanie parówek jest szkodliwe i jak je jeść, by nie zaszkodzić sobie i rodzinie,

Gotowanie parówek – czemu nie wolno ich gotować?

Parówki należą do produktów mięsnych homogenizowanych. Oznacza to, że mięso do produkcji parówek wykorzystano mięso bardzo drobno zmielone, o jednolitej strukturze bez wyczuwalnych kawałków mięsa. Do produkcji parówek oczywiście wykorzystuje się mięso najczęściej jest to mięso z szynki wieprzowej, piersi kurczaka albo indyka, ale nie tylko. Oprócz ”prawdziwego mięsa” do parówek wykorzystuje się mięso oddzielone mechanicznie, przyprawy, sól, substancje wypełniające najczęściej skrobie. Dodaje się również groch czy nawet błonnik bambusowy i oczywiście substancje konserwujące czyli tak zwane azotany. I to właśnie azotany są najgorszym składnikiem w parówkach, które powodują, że mogą być szkodliwe a gotowanie parówek może być rakotwórcze.

W składzie niektórych z parówek możemy znaleźć azotan sodu. Jest to substancja, która podczas długiego podgrzewania w temperaturze ponad 100 stopni Celcjusza wydziela związki rakotwórcze tak zwane nitroaoaminy.

Wiele nitrozoamin wykazuje właściwości rakotwórcze. Działanie rakotwórcze dla zwierząt zostało udowodnione, natomiast ze względu na bardzo niskie typowe wchłanianie nitrozoamin przez człowieka z żywności, rzędu 0,1–1 mg/dobę, określenie zagrożenia jest bardzo utrudnione. Ponadto nitrozoaminy mogą działać mutagennie, teratogennie i embriotoksycznie.

Jak przygotowywać parówki, żeby nie były szkodliwe dla człowieka

Przede wszystkim nie należy gotować parówek.

Wystarczy je lekko podgrzać. Najlepszym sposobem jest wlać trochę wody do garnka i lekko ją zagotować nie doprowadzając do wrzenia. Następnie wyłączamy ogień i wkładamy parówki do wody. Pozostawiamy je na kilka minut, żeby się lekko podgrzały.

I podajemy tak jak lubimy bez szkodliwych konsekwencji.

Próchnica jest chorobą zakaźną i bardzo zaraźliwa. 5 sposobów na próchnicę.