Geranium – roślina naszych babć. Poznaj zastosowanie i właściwości lecznicze

Geranium inaczej pelargonia pachnąca to roślina, którą w domu miała każda nasza babcia a być może i mama. Ma piękny cytrynowy zapach i wyjątkowy kształt liści. Dodatkowo ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych o których zapomnieliśmy. Sprawdź dlaczego nadal warto powiadać w domu choć jedną sadzonkę geranium.

Geranium – pochodzenie

Geranium to inaczej pelargonia pachnąca, kiedyś sadzonki znajdowały się praktycznie w każdym polskim domu. Ma pachnące liście, wystarczy, lekko poruszyć liście, by poczuć intensywny cytrusowy zapach. Pelargonie pachnące znajdowały się w domach z uwagi na zapach, piękne liście ale również z uwagi na właściwości lecznicze. Inna nazwa to np. anginka, anginowiec, na Kaszubach mówiło się też „mucha”. Na bazie liści przygotowywano różnorodne napary, które pomagały w infekcjach dróg oddechowych. Świeże liście wykorzystywano w leczeniu chorób skórnych czy infekcji uszu.

Istnieje kilka gatunków geranium. Najbardziej powszechna to właśnie „anginka”. Inne odmiany to m. in. pelargonia różana, geranium migdałowe czy geranium miętowe.

Geranium

Jakie są właściwości lecznicze pelargonii pachnącej?

Geranium wykorzystywane jest głownie w medycynie ludowej, którą z powodzeniem stosowały nasze babcie. Liście pelargonii mają duże ilości olejków eterycznych o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwwirusowych a nawet znieczulających. Anginka pomaga m. in. na:

  • ból gardła
  • infekcje dróg oddechowych
  • ból w trakcie zapalenia ucha środkowego
  • zmniejsza obrzęk nosa podczas intensywnego kataru
  • łagodzi ból reumatyczny
  • zmniejsza ból głowy
  • odświeża oddech
  • pomaga w odprężeniu i uspokojeniu
  • zmniejsza obrzęki i uczucie swędzenia po ukąszeniach

W jaki sposób przygotować olejek, napar i świeże liście geranium?

Olejek z pelargonii pachnącej możemy zakupić w sklepach zielarskich bądź samemu przygotować w domu. Roślinę w zależności od potrzeb możemy wykorzystać w formie olejka, naparu bądź świeżo zerwanych liści.

Olejek to świetny sposób na walkę z infekcjami. Nierozcieńczony stosujemy go w formie inhalacji, w kominku aromaterapeutycznym bądź dodajac kilka kropel do wanny z ciepłą wodą. Jeśli dodamy kilka kropel do oliwki dla niemowląt bądź innego bezzapachowego preparatu do masażu stosujemy w formie masażu wmasowując w bolące miejsca bądź w świeże blizny, by je spłycić.

Świeżo zerwane liście lekko zgniatamy, by puścił sok, następnie umieść go płytko w uchu bądź nosie, by zmniejszyć ból ucha i intensywny katar.

W przypadku, gdy chcesz załagodzić bóle głowy, zmniejszyć obrzęk przy ukąszeniach liście zmiażdż bardzo mocno w moździerzu i zrób z tej papki okład na skroniach bądź przyłóż do bolącego i swędzącego miejsca.

Geranium w formie naparu działa jako płukanka na ból gardła jak i również na stany zapalne jamy ustnej czy bóle zębów. Kilka listków zalej wrzątkiem, pozostaw pod przykryciem minimum 15 minut. Wyciągnij liście i letnim naparem płucz gardło.

Wdychanie olejka, naparu bądź samych liści ma działanie uspakajające. Zerwane liście można trzymać w nocy w okolicach poduszki w bawełnianym woreczku, by spokojnie przespać noc.