Endometrioza- objawy jakich nie możesz ignorować
Według statysty ponad milion Polek w wieku rozrodczym choruje na endometriozę . Chociaż ta choroba znana jest lekarzom od wielu lat, mimo to nadal nie ustalono, jednej konkretnej przyczyny jej powstawania. Endometrioza najczęściej diagnozowana jest między 30 ,a 50 rokiem życia, choć pierwsze objawy tej choroby przeważnie można zauważyć o wiele wcześniej. Dowiedź się czym właściwie jest endometrioza? Jakie są jej objawy oraz sposoby leczenia. Endometrioza- objawy jakich nie możesz ignorować.
Endometrioza- czym jest?
Jest to choroba ginekologiczna polegająca na występowaniu komórek endometrium poza ich prawidłową lokalizacją jaką jest jama macicy. Komórki te są nadal aktywne wydzielniczo i reagując na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym doprowadzając do powstawania stanów zapalnych. Ogniska endometriozy najczęściej diagnozowane są w jamie otrzewnej, jajnikach i jajowodach, szyjce macicy, jelitach, czy w pęcherzu moczowym. Skupiska pozamacicznego endometrium reagują na zmiany hormonalne cyklu miesiączkowego, a złuszczające się komórki i krew nie znajdują ujścia, prowadząc do infekcji, bolesnych guzków, zapalenia, tworzenia się blizn i zrostów oraz zmiany stosunków anatomicznych narządów w miednicy mniejszej. Według statystyk w Polsce jest ponad milion zdiagnozowanych przypadków tej choroby, niestety w związku z niewielką wiedzą społeczną o tej chorobie liczby te mogą być zdecydowanie zaniżone i przypuszcza się, że choroba ta może dotyczyć nawet 3 mln Polek.
Endometrioza- objawy
Endometrioza to niezwykle podstępna choroba, rozwija się bardzo powoli i początkowo ma bezobjawowy przebieg. Wraz z upływem czasu pojawiają się dolegliwości, a wśród typowych objawów endometriozy wymienia się:
- bolesne i obfite miesiączki,
- problemy z zajściem w ciążę,
- odczuwanie bólu podczas kontaktów intymnych,
- bolesne oddawanie moczu oraz bolesną defekację,
- ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa,
- krótkotrwałe i przewlekłe bóle brzucha z niewiadomych przyczyn,
- wzdęcia i biegunki,
- krwawienie z odbytu lub dróg moczowych,
- obecność zmian np. torbieli w obrębie układu rozrodczego.
Endometrioza- leczenie
Zdiagnozowanie endometriozy to złożony proces. Podstawą tego jest:
- przeprowadzenie wywiadu z pacjentką,
- wykonanie badań obrazowych( USG i MRI),
- badanie laparoskopowe,
Niestety nie ma przyczynowego leczenia endometriozy. Postępowanie w tej chorobie opiera się przede wszystkim na farmakoterapii, dopiero przypadku jej nieskuteczności wprowadza się leczenie operacyjne. Stosowane są leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz hormonalne, które mają ograniczyć wpływ estrogenów na endometrium. Niestety farmakoterapia nie leczy jednak powstałych zmian, jedynie uśmierza ból. Większość zabiegów wykonywanych jest metodą laparoskopową. Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę, to leczenie jest jak najmniej radykalne. Usuwa się ogniska chorobowe i uwalnia zrosty. W zaawansowanych postaciach, u kobiet, które nie planują ciąży, przeprowadza się bardziej radykalne zabiegi – usunięcie jajników, niekiedy również macicy.
- Wiosenna sałatka z serem camembert i kurczakiem
- Palce pałeczkowate- ten objaw zwiastuje raka płuc, pojawia się u 30% chorych
- Nietypowe objawy alergii- Jeśli nie zauważysz, to lepiej ich nie lekceważ
- 6 Produktów wyniszczających jelita- Na pewno masz je w swoim domu
- 12 najbardziej toksycznych warzyw i owoców. Większość z nich masz w swojej spiżarce!