Drętwienie rąk podczas snu- dowiedź się jakie są jego przyczyny

Uczucie cierpnięcia, mrowienia i drętwienia rąk podczas snu to przypadłość, która przytrafia się wielu z nas. Bardzo często towarzyszy mu bardzo silny ból, który może wybudzać ze snu i utrudniać zasypianie. Częstą przyczyną drętwienia rąk w nocy jest nieprawidłowe ułożenie ręki, na której podczas snu oparty się ciężar ciała lub głowa. W takiej sytuacji żeby ból minął wystarczy zmiana pozycji snu. Sytuacja jest o wiele gorsza kiedy dolegliwość często powraca, co gorsza pojawia się każdej nocy w takiej sytuacji należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Nocnego drętwienia rąk nie powinno się bagatelizować. gdyż może być objawem wielu groźnych dla zdrowia chorób. Dowiedź co może oznaczać. Drętwienie rąk podczas snu- dowiedź się jakie są jego przyczyny.

Drętwienie rąk podczas snu- czym jest

Uczucie drętwienie rąk to tzw. parestezja. Drętwienie rąk to uczucie ich cierpnięcia przy jednoczesnej utracie czucia, odczuwaniu mrowienia, zesztywnienia, a nawet bólu. Jest to dolegliwość powstała w efekcie zaburzenia przepływu impulsów nerwowych w obrębie kończyny. Choć dolegliwość może pojawić się za dnia, nocą jest szczególnie dokuczliwa. W czasie snu dochodzi bowiem do zmniejszenia aktywności układu autonomicznego, ciało rozluźnia się i wycisza, przez co nieprzyjemne skurcze rąk są bardziej zauważalne i odczuwalne. W zależności od przyczyn drętwienie rąk pojawia się w różnych miejscach palców oraz powierzchni dłoniowej i grzbietowej ręki. Drętwienie rąk podczas snu odczuwane jest pod postacią mrowienia, wewnętrznej wibracji, prądu, zesztywnienia, braku czucia lub wbijania igieł.

Drętwienie rąk podczas snu- przyczyny

W bardzo wielu przypadkach nie ma powodu do zmartwień, ponieważ uczucie drętwienia pojawia się w wyniku spania w nieodpowiedniej pozycji i spowodowane jest uciskiem ciężaru ciała lub głowy. Wówczas nieprzyjemne objawy mijają bardzo szybko po zmianie pozycji ciała.

Zespól cieśni nadgarstka

Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia rąk w nocy jest zespół cieśni nadgarstka. W schorzeniu tym występuje przewlekły ucisk na nerw pośrodkowy w nadgarstku, co wywołuje parastezje. Tego rodzaju dolegliwości są jedną z pierwszych objawów zespołu cieśni nadgarstka. Jeśli więc je u siebie zaobserwujesz i nie mijają one po kilku nocach, a wręcz przeciwnie, zdarzają się coraz częściej, koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą, ponieważ ból z całą pewnością wraz z upływem czasu będzie narastał.

Choroby kręgosłupa 

Przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe na wysokości odcinka szyjnego. Nieprawidłowości tego typu skutkują uciskiem nerwów w kanale kręgowym, co bardzo często przekłada się na uczucie drętwienia rąk. 

Stwardnienie rozsiane

Jednymi z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego są skurcze, pieczenia oraz mrowienia odczuwane w kończynach górnych i dolnych. Uczucie drętwienia bardzo często nasila się w godzinach wieczornych oraz podczas snu bardzo skutecznie utrudniając odpoczynek.

Choroby neurologiczne

Zespół Guillaina-Barrégo to Zaburzenie przewodnictwa nerwowego prowadzące do drętwienia stóp czy rąk. Z czasem obejmując coraz większy obszar ciała. To jedna z wielu chorób neuropatycznych, które związane są z uszkodzeniami nerwów. 

Drętwienie rąk podczas snu

Stany po bezpośrednich urazach

Z uciskiem lub uszkodzeniem nerwów obwodowych nadgarstka, między innymi: złamania kości długich i kości nadgarstka, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia nadgarstka.

Niedobór witamin z grupy B

Niedobór witamin z grupy B może objawiać się skurcze i drętwienia kończyn, również pojawiające się w czasie snu.

Cukrzyca

Neuropatia cukrzycowa to jedno z powikłań cukrzycy, które wpływa na pracę układu nerwowego. Pierwszymi objawami neuropatii są mrowienie dłoni i stóp, drętwienie oraz swędzenie.

Inne choroby mogące objawiać się poprzez drętwienie rąk podczas snu:

  • zwyrodnieniowe zmiany stawów kończyn górnych,
  • zapalenie ścięgien palców,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroby reumatologiczne, np. toczeń rumieniowaty układowy,
  • zawał serca( drętwienie lewej ręki),
  • udar mózgu – jednym z pierwszych jego objawów jest drętwiejąca ręka,
  • alkoholizm (tzw. neuropatia alkoholowa),
  • zaburzenia ukrwienia, np. niedokrwienie kończyny (zwykle w przebiegu miażdżycy naczyń lub zapaleń naczyń).