Drętwienie rąk i nóg- jakich chorób jest to objaw?

Drętwienie rąk i nóg może mieć różne podłoże. Zazwyczaj tak zwane „mrówki” w kończynach pojawiają się z błahego powodu jakim jest zbyt długiego siedzenia czy leżenie na boku. Ciągły uciska na nerwy i naczynia krwionośne znajdujące się w kończynach, powoduje pojawienie się potocznie nazywanych „mrówek”, które znikają chwilę po zmianie pozycji. Jeśli zaś drętwienie rąk, palców, stóp czy drętwienie nóg, są stałym problemem to powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u lekarza. Sprawdź, jakie choroby mogą się objawiać przez często drętwiejące kończyny. Drętwienie rąk i nóg- jakich chorób jest to objaw?

Przyczyny drętwienia rąk i nóg

Drętwienie kończyn to często spotykana przypadłość, którą z całą pewnością doświadczył każdy z was. Najczęściej nie oznacza niczego poważnego. Zazwyczaj na tak zwane „mrówki” skarżą się osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Długie przebywanie w jednej pozycji utrudnia dopływ krwi do kończyn, zwłaszcza do nóg. Innymi powodami może być częste spanie na boku czy niedoborów witamin i mikroelementów (zwłaszcza witamina B6 , magnez, potas). Obie przyczyny nie sygnalizują niczego poważnego, jednak drętwienia kończyn nie powinno się lekceważyć i powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Ponieważ może być objawem poważnych chorób neurologicznych, chorób układu krwionośnego czy chorób kręgosłupa i stawów.

Drętwienie rąk i nóg- jakie choroby sygnalizuje?

Dyskopatia– Postępujące z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe kręgów prowadzą do zaburzenia przewodzenia nerwów, czego objawem jest drętwienie kończyn. Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa są przyczyną drętwienia stóp, a zmiany w obrębie kręgów szyjnych powodują drętwienie rąk.

Przepuklina krążka międzykręgowego( dysku)– Zbyt duży nacisk ze strony kręgów może skutkować uwypukleniem pierścienia włóknistego. W konsekwencji dochodzi do nacisku na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego lub samego rdzenia w obrębie kręgów szyjnych, co objawia się drętwieniem rąk.

Zespół cieśni nadgarstka– Zespół cieśni nadgarstka związany jest najczęściej z pracą wymagającą wykonywania ciągłych, powtarzalnych ruchów nadgarstka (chociażby skrajnych ruchów wyprostu i zgięcia). Może to być np. wielogodzinne pisanie na klawiaturze komputera, wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Czy również jazda na rowerze czy praca na linii produkcyjnej w fabryce. 

Nowotwór kości– Rozrastający się okolicy kości guz może uciskać na nerwy i wywoływać drętwienie kończyn.

Choroby układu krwionośnego– Drętwienie kończyn najczęściej pojawia się w wyniku zawału serca( drętwienie lewej ręki). Taki objaw może być związany również ze zwężeniem naczyń krwionośnych i rozwijającą się miażdżycą. Drętwienie kończyn pojawić się również może w przypadku systemowego zapalenia naczyń krwionośnych czy napadów przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA).

Choroby stawów– Ból, sztywność stawów i drętwienie rąk i nóg mogą być sygnałem o rozwijającej się w organizmie choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów.

Choroby neurologiczne– Częste drętwienie kończyn może być objawem stwardnienia rozsianego, padaczki, neuropatii (polekowej, alkoholowej, cukrzycowej), nerwicy, zespołu Guillaina-Barrégo czy syndromu niespokojnych nóg. Drętwienie, sztywność czy drżenie mięśni mogą być również objawem boreliozy.

Choroby mózgu– Drętwienie kończyn czy niedowład może sygnalizować udar mózgu, guz mózgu czy zapalenie opon mózgowych.