Domowy rosół z makaronem

Rosół to klasyczna zupa, która gości w każdym polskim domu. Uroczysty obiad w restauracji, niedzielny rodzinny obiad z rodziną koniecznie na pierwsze danie musi znaleźć się domowy rosół z makaronem. Jest on również niezastąpionym daniem dla małych niejadków, ale również jaki sposób na kaca po zakrapianej imprezie. Choć może nas kusić ułatwienie sobie życia i zrobienie rosołu na kostkach rosołowych – nie radzę! Na prawdę bardzo łatwo można zrobić aromatyczny domowy rosół, bez tego dodatku. Ten przepis na rosół jest idealny, wychodzi klarowny, aromatyczny, z dodatkiem drobnego makaronu. Mnniamm!

Przepis na rosół

Każda gospodyni ma swój przepis na rosół, dodaje inne składniki, inne mięso, inaczej przyprawia. Dlatego często trudno zrobić „rosół jak u babci” czy „rosół z książki kucharskiej cioci”. Tak na prawdę przepis na rosół nie jest trudny ani skomplikowany, jednak należy trzymać się kilku zasad, od których odstępstwo może spowodować, że zupa nie będzie udana. Często wydaje nam się, że nie potrafimy zrobić dobrego rosołu, że wychodzi on mętny, bez smaku.

Zasady gotowania rosołu

Aby rosół z makaronem wyszedł smaczny najważniejszy jest rodzaj mięsa jaki do niego wykorzystasz. Najlepszym i najbardziej popularnym mięsem jest mięso z kurczaka najlepiej takie z dobrego źródła. Opcjonalnie można dodać również kawałek indyka bądź kawałek kaczki, jednak wtedy zupa wyjdzie bardziej intensywna w smaku, jeśli zależy nam na delikatnym rosole wykorzystajmy niezbyt tłuste mięso w kurczaka.

Kolejna ważna zasada przy gotowaniu rosołu to taka, że solimy zupę pod koniec gotowania a nie na początku. Jeśli posolimy zupę na początku to wywar będzie mniej aromatyczny. Do wywaru przejdzie mniej smaków warzyw i mięsa. Dlatego tak ważne jest, by solić zupę na końcu. Dodatkowo soląc na końcu mamy mniejsze ryzyko przesolenia zupy.

Do wywaru nie dodajemy przypraw sypkich jak np. suszone warzywa, pieprz zmielony. Wywar ma być klarowny, dlatego lepiej dodać całą nać pietruszki niż suszoną pietruszkę czy całe ziarna pieprzu niż pieprz mielony.

Rosołu nie da się zrobić szybko. To właśnie próba przyśpieszenia gotowania powoduje, że rosół jest mętny. Rosół należy gotować powoli, ma tylko delikatnie bąbelkować. Dodatkowo nie należy rosołu mieszać, Jeśli zostawimy go na dużym palniku i pozwolimy by intensywnie się gotował co jakiś czas mieszając go łyżką to idealny sposób by zyskać brzydki i szary wywar wyglądający mało apetycznie.

Z czego wynika żółty kolor rosołu? Aby uzyskać piękny żółty rosół należy do wywaru dodać opaloną cebulę w łupinie. Aczkolwiek ja nie mam gazówki ani opalarki, więc do zupy dodaję po prostu cebulę w łupinie i zupa również wychodzi pięknie żółta.

Do czego można wykorzystać rosół?

Rosół oprócz klasycznego podania z cienkim makaronem ma też wiele innych zastosowań. Ja na bazie rosołu robię również inne zupy np. pomidorową, ogórkową, krupnik. Ale również wywar mięsny stosuję jako bazę do przygotowania gulaszu, klopsików czy duszonych mięs. Mięso z zupy zazwyczaj podaję jako dodatek do rosołu, wkładam je do talerza, ale również jako 2 danie np. z białym sosem do ryżu.

rosół z makaronem

Rosół drobiowy z makaronem – Składniki

  • 2 podudzia kurczaka oraz korpus (jeśli rosół ma być lżejszy) bądź cała kura
  • 3,5 l zimnej wody
  • 4 duże marchewki
  • 2 średnie pietruszki
  • 1 mały seler
  • por
  • 1 cebula w łupince
  • 3 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 6 ziarenek pieprzu
  • 2 gałązki natki pietruszki
  • 2 łyżki soli (dodawane na sam koniec gotowania)
  • makaron spaghetti połamany na niewielkie kawałki

Przepis na domowy rosół z makaronem

Mięso umyj pod pod zimną wodą. Do garnka wlej wodę. Garnek musi być sporej wielkości, ponieważ dodatkowo dojdą warzywa. Włącz palnik na średnią moc i doprowadź wywar do wrzenia. Następnie zmniejsz moc palnika, zdejmij powstałe szumowiny i gotuj rosół na bardzo małej mocy palnika przez około 1 godzinę pod przykrywką, którą lekko uchyl.

Cebulę w łupinie przekrój na pół. Opal delikatnie nad palnikiem, aż lekko zbrązowieje. Marchewkę, pietruszkę, seler obierz, umyj. Pora umyj, lekko przekrój, ponieważ pod pierwszymi liśćmi może znajdować się spora ilość piasku.

Warzywa dodaj do garnka, następnie dodaj liście laurowe, ziele angielskie, ziarenka pieprzu. Na wierzch wywaru nałóż gałązki pietruszki. Gotuj kolejne 2-3 godziny na maleńkim ogniu. Garnek lekko przykryj przykrywką, nie przykrywaj całości garnka. Pod koniec gotowania dodaj najpierw jedną łyżkę soli, jeśli zupa nie będzie miała smaku dodaj kolejną łyżkę soli.

Ugotowany rosół przecedź, wyciągnij warzywa i mięso, Najlepiej smakuje ze świeżo ugotowanym makaronem, drobno pokrojoną marchewką oraz posypany natką pietruszki.

Smacznego!