Masz problemy z wypróżnianiem? Sprawdź domowe sposoby na zaparcia.

Zaparcia to problem, który dotyczy co raz większej ilości osób. Według statystyk jest to już co czwarty mężczyzna i co druga kobieta ma problemy z wypróżnianiem. Jeżeli ten problem dotyczy również i ciebie koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Przedstawiamy przyczyny, objawy oraz domowe sposoby na zaparcia.

Przyczyny zaparć- Domowe sposoby na zaparcia

 • Stres,
 • Odwodnienie organizmu,
 • Nieodpowiednia dieta (przede wszystkim dieta uboga w błonnik),
 • Brak ruchu,
 • Niektóre choroby ( niedoczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, guz rdzenia kręgowego),
 • Ciąża,
 • Podeszły wiek,
 • Przyjmowanie niektórych leków,

Objawy

Najbardziej charakterystycznym z objawów są problemy z oddawaniem stolca. Za prawidłowe uważa się oddawanie 1-2 stolców dziennie, W przypadku kiedy wypróżnia się mniej niż 3 razy w tygodniu mówimy o zaparciach. Innymi objawami są:

Brak apetytu,

Mdłości,

Wzdęcia,

Nieprawidłowa konsystencja kału,

Ból przy wypróżnianiu,

Ból brzucha,

Gorączka,

Domowe sposoby na zaparcia

Pij więcej wody

Jedną z najczęstszych przyczyn zaparć jest przyjmowanie z byt małej ilości płynów. Swoją kurację przeciw zaparciom rozpocznij od zwiększenia ilości płynów w swojej diecie. Zaleca się picie około 2 litrów wody dziennie.

Produkty bogate w błonnik- Domowe sposoby na zaparcia

Specjaliści w przypadku problemów z zaparciami zalecają wprowadzić do swojej produkty bogate w błonnik . Przede wszystkim suszone śliwki, morele, daktyle, rodzynki, nasiona lnu oraz słonecznik.

Kefir

Innym skutecznym domowym sposobem na zaparcia jest wypicie szklanki kefiru, maślanki lub zsiadłego mleka od razu po przebudzeniu. Z fermentowane produkty mleczne wykorzystywane są w przypadku problemów z wypróżnianiem od wielu lat.

Zmiana diety

Oczywiście istnieje wiele produktów, które wspomagają trawienie oraz pracę jelit, ale nawet jedzenie kilogramów produktów bogatych w błonnik nie pomoże kiedy nie zrezygnujemy z produktów, które spowalniając pracę jelit ( białe pieczywo, biały ryż, makaron pszenny, słodycze, czarna herbata, banany).

Zioła- Domowe sposoby na zaparcia

Podczas problemów z wypróżnianiem zaleca się picie naparów z mięty, ostropestu, melisy, arcydzięgiela.

Siemię lniane

Regularne picie naparu z siemienia lnianego wspomoże pracę układu trawiennego. Wsyp 2 łyżeczki siemienia lnianego do szklanki i zalej wrzątkiem. Następnie przykryj spodkiem i poczekaj około 2 godzin. Taki specyfik zaleca się pić przede wszystkim przed snem.

Kawa

Lubisz kawę? Kawa posiada właściwości przeczyszczające. Pij ją codziennie rano, a problem z wypróżnianiem z pewnością zniknie.

Olej słonecznikowy- Domowe sposoby na zaparcia

Innym babcinym sposobem na zaparcia jest wypicie łyżki oleju słonecznikowego przed każdym posiłkiem. Wspomoże to pracę układu trawiennego.

 • Reumatoidalne zapalenie stawów- objawy oraz sposoby leczenia
  Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), znany także jako gościec stawowy to przewlekła choroba tkanki łącznej o autoimmunologicznym podłożu, która we wczesnym stadium rozwija się w stawach, ale później może obejmować również inne narządy oraz układy. Jest to choroba wyjątkowo groźna, która może doprowadzić do kalectwa, a w sytuacji kiedy jest nieleczona może doprowadzić do śmierci chorego. Szacuje się,
 • Rak trzustki- jakie są objawy raka trzustki
  Rak trzustki mimo, że jest jednym z najrzadziej diagnozowanych nowotworów złośliwych( stanowi około 3% wszystkich nowotworów złośliwych diagnozowanych w Polsce) to jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów w Polsce. Chorzy, u których diagnozuje się raka trzustki, żyją średnio pół roku, a jedynie 6% chorych przeżywa pięć lat. Rak trzustki jest jednym z najtrudniejszych nowotworów do
 • Zapalenie mięśnia sercowego- przyczyny, objawy i leczenie
  Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS, łac. myocarditis) to proces zapalny obejmujący środkową warstwę serca czyli sierdzie, ale może mu również towarzyszyć zapalenie osierdzia. Choroba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do poważnego uszkodzenia serca oraz zaburzeń jego funkcji. W niektórych przypadkach zapalenie mięśnia sercowego doprowadza do kardiomiopatii zapalnej, co za tym idzie – do niewydolności mięśnia sercowego i niewydolności krążenia, a w
 • Stwardnienie rozsiane- wczesne objawy jakich nie wolno bagatelizować
  Stwardnienie rozsiane (SM- sclerosis multiplex) to choroba autoimmunologiczna która ma charakter postępujący i może prowadzić do poważnej niesprawności. Objawy stwardnienia rozsianego pojawiają się najczęściej bardzo wcześnie bo między 20-30 rokiem życia. Bardzo łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami, zwłaszcza kiedy są sporadyczne, a ich nasilenie jest łagodne. SM charakteryzuje się etapami natężenia objawów choroby oraz
 • Toczeń rumieniowaty układowy- Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia
  Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) jest to wielonarządowa choroba autoimmunologiczna. To przypadłość zaliczana do chorób reumatycznych, gdzie w większości przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję bakteryjną lub wirusową. To bardzo podstępna i dokuczliwa choroba, której przyczyny nie są do końca poznane, a stosowane metody leczenia zmniejszają jedynie nasilenie objawów. Proces zapalny spowodowany przez toczeń najczęściej