Domowe sposoby na zapalenie zatok – 6 najlepszych sposobów!

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to jedna z najczęstszych dolegliwości w naszym kraju. Sprzyja temu klimat jaki u nas panuje. Niskie temperatury i wilgoć w okresie jesienno-zimowym powodują, że tak wiele osób ma problemy z zatokami. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tej nieprzyjemnej dolegliwości koniecznie przeczytaj ten artykuł. Jeśli chcesz sprawdzić jakie są najlepsze domowe sposoby na zapalenie zatok sprawdź dalej.

Czym są zatoki i gdzie się znajdują w naszym ciele

Zatokami nazywamy przestrzenie w naszej czaszce w pobliżu nosa, które są wypełnione powietrzem. Ich zadaniem jest oczyszczanie wdychanego przez nas powietrze. Poprzez umiejscowienia w naszej czaszce wyróżniamy kilka rodzajów zatok: czołowe, sitowe, klinowe, szczękowe. Oprócz oczyszczania powietrza zatoki również ogrzewają i nawilżają  powietrze przed dotarciem do płuc i oskrzeli, odgrywają ważną rolę podczas mówienia( modulują dźwięki głosowe),  poprzez swoje umiejscowienie pod mózgiem stanowią poduszkę ochronną w wypadku urazu.

Przyczyny zapalenia zatok

Przyczyną zapalenia zatok jest obrzęk błony śluzowej nosa, który powoduje zamknięcie ujść zatok. Powoduje to, że w zatokach zaczynają się gromadzić bakterie i powstaje stan zapalny.

Podrażnieniu błony śluzowej nosa sprzyja katar, alergia, zanieczyszczone powietrze, nagłe zmiany temperatury( jeżeli wychodzimy z ciepłego domu na dwór gdzie jest temperatura w okolicach 0 stopni Celsjusza).

Objawy zapalenia zatok

 • katar,
 • zatkany nos,
 • ból głowy,
 • uczucie rozpierania w okolicy nasady nosa, który nasila się schylaniu,
 • gorączka.

Powikłania zapalenia zatok

Zapalenia zatok lepiej na bagatelizować i jak najszybciej wyleczyć, ponieważ może to doprowadzić do bardzo groźnych powikłań:

 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • stan zapalny ucha, w niektórych przypadkach może dojść do całkowitej utraty słuchu,
 • zapalenie nerwu wzrokowego,
 • ropień mózgu.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Często chorujemy wieczorami bądź w weekendy, gdy nie mamy dostępu do lekarza i czynne apteki. W takim przypadku domowe sposoby na zapalenie zatok będą niezastąpione, by pokonać pierwsze objawy jak i całą chorobę.

Inhalacje ziołowe

Minimum raz dziennie warto wykonać inhalację ziołami.

Każda inhalacja powinna trwać minimum 10 minut, do wykonania inhalacji potrzebujemy 1 litr wrzątku i trochę ziół na przykład rumianek, tymianek, miętę pieprzową. Podczas inhalacji należy nakryć głowę ręcznikiem. Sama inhalacja polega na pochyleniu się nad naparem z ziół i wdychaniu pary wodnej. Inhalacja ma na celu udrożnienie dróg oddechowych. Inhalację stosujemy przez 7 dni.

Domowe sposoby na zapalenie zatok – Inhalacje solą

Do 1 litra wrzątku wsypujemy 10 łyżek soli.  Sam proces inhalacji wygląda tak samo jak w przypadku inhalacji ziołowej. Inhalację solą należy wykonywać minimum raz dziennie przez okres 7 dni po 10 minut.

Inhalacje olejkami eterycznymi

olejki eteryczne sosnowe, migdałowe oraz eukaliptusowe posiadają właściwości udrażniające drogi oddechowe . Do 1 litra wrzątku należy dodać kilka kropli olejku eterycznego. Każda inhalacją powinna trwać 10 minut i być wykonywana minimum raz dziennie przez okres 7 dni.

Picie naparów z czarnego bzu i kwiatu lipy

W czasie zapalenia zatok należy pamiętać o piciu dużej ilości płynów. W szczególności powinny być to napary z czarnego bzu i lipy, które posiadają właściwości rozgrzewające organizm i udrażniające drogi oddechowe.

Masaże zatok

Do wykonania masażu możesz użyć maści bursztynowej lub kamforowej, mają one właściwości rozgrzewające. Olejkiem należy posmarokować okolice zatok oraz delikatnie smarować przez kilka minut.

Masaż wodny

Wykonuje się go pod prysznicem. Polega na masowaniu okolic zatok gorącą wodą z prysznica. Ma to na celu uśmierzyć ból zatok oraz pomóc w pozbyciu się wydzieliny z dróg oddechowych.

Co robić, żeby nie zachorować na zapalenie zatok

 • unikać kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem,
 • dbać o pełną drożność nosa,
 • nie wychodzić na dwór z mokrą głową,
 • zakładać czapkę na głowę w zimne dni.

Guma do żucia – 6 powodów, aby już więcej jej nie spożywać!