Domowe sposoby na wyczyszczenie żelazka

Prasowanie to następna po zmywaniu najbardziej  z nienawidzona czynność domowa Polaków. A tak nie musi być! Wystarczy, że zadbasz o swój sprzęt, a praca będzie efektywniejsza i szybsza. W tym artykule przedstawiamy domowe sposoby, które pozwolą ci w tani oraz szybki sposób wyczyścić swoje żelazko z kamienia i spalenizny jaka tworzy się na stopie żelazka. Poznaj najlepsze domowe sposoby na wyczyszczenie żelazka.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że żelazko żeby prawidłowo pracowało wymaga częstego czyszczenia zarówno części wewnętrznych jak i zewnętrznych. W teorii taką czynność powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu w zależności od ilości prasowań. W praktyce robimy to dopiero wtedy kiedy nasze żelazko nie nadaje się do pracy.

Do czego może doprowadzić nie czyszczenie żelazka?

Do zapchania żelazka kamieniem, jeżeli do tego dopuścimy to gorąca para znajdująca się w żelazku nie będzie mogła wyjść przez kanały w stopie żelazka. Powodem tego będą nie odpowiednio doprasowane ubrania.

Możemy również uszkodzić stopę żelazka poprzez przypalenie. W takiej sytuacji prasowanie może uszkodzić twoje ubrania.

Przyczyny brudzenia żelazka

Przyczyną kamienia jest twarda woda. Do żelazek parowych powinno używać się wody destylowanej albo przynajmniej przefiltrowanej z kamienia. Najczęściej używana jest woda prosto z kranu, w niektórych przypadkach lekko przegotowana. Takie podejście jest wielkim błędem, ponieważ powoduje osadzanie się kamienia na metalowych częściach żelazka.

Błędem również jest stosowanie za wysokiej temperatury prasowania. Zbyt wysoka temperatura w szczególnie w przypadku ubrań syntetycznych powoduje przypalanie się stopy żelazka. W żelazku tak jak w prace temperatura powinna być stosowana w zależności od rodzaju materiału.

Domowe sposoby na wyczyszczenie żelazka

 Czyszczenie żelazka od środka

Do zbiornika w żelazku należy wlać ocet, najlepiej tak żeby zbiorniczek był wypełniony w ¼ . Następnie włączamy żelazko, ustawiamy maksymalną temperaturę i włączamy funkcję pary. Powstała para z octu oczyści kanały w stopie żelazka. Czynność należy powtarzać tak długo, aż odetkają się wszystkie kanały. Na koniec należy wlać wodę do zbiorniczka najlepiej destylowaną albo przefiltrowaną i oczyścić w ten sam sposób żelazko z octu. Czyli włączamy najwyższą temperaturę i włączamy funkcję pary. Robimy to tak długo, aż zapach para wydobywająca się z żelazka przestanie pachnieć octem.

Czyszczenie żelazka z kamienia należy powtarzać co najmniej raz w miesiącu. Taki sposób dbania o żelazko zapewni nam maksymalną pracę żelazka przez cały czas oraz zaoszczędzi dużo czasu podczas czyszczenia żelazka.

Domowe sposoby na wyczyszczenie żelazka -Czyszczenie stopy żelazka

 Mycie żelazka octem

Wystarczy lekko nagrzać żelazko, a następnie przetrzeć stopę urządzenia szmatką nasączoną octem. Robimy to tak długo, aż żelazko zostanie wyczyszczone ze spalenizny oraz z kamienia jaki osadził się na stopie żelazka. Staraj się czyścić żelazko delikatnie żeby nie porysować stopy żelazka. Ważne! Podczas czyszczenia żelazko musi być odłączone od prądu, w przypadku czyszczenia z włączonym żelazku istnieje prawdopodobieństwo poparzenia gorącym żelazkiem.

Sól i gazeta

Rozłóż gazetę na podłodze lub stole następnie rozsyp trochę soli na gazetę. Następnie włączamy żelazko ustawiamy na wysoką temperaturę i prasujemy gazetę. Prasuj tak długo, aż zniknie osad i brud.

Patyczki higieniczne

Brud jaki nagromadził się otworach w stopie żelazka usuń za pomocą namoczonych w occie patyczków higienicznych. Po wyczyszczeniu przetrzyj stopę żelazka szmatką namoczona w wodzie destylowanej.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest świetnym produktem do przygotowywania domowych środków czystości. Do wyczyszczenie żelazka również możesz użyć roztworu z sody oczyszczonej i ciepłej wody. W przygotowanym roztworze namocz szmatkę i wyczyść stopę żelazka. Po skończeniu przetrzyj żelazko szmatką namoczonej w wodzie destylowanej.

Pasta do mycia zębów

Kolejne domowe sposoby na wyczyszczenie żelazka to sposób z użyciem pasty do zębów. Pasta do zębów nie służy jedynie do czyszczenia jamy ustnej, ale może tez posłużyć do wyczyszczenia stopy żelazka. Nałóż trochę pasty na szczoteczkę i delikatnie szoruj po stopie żelazka, najwięcej uwagi skoncentruj na otworach w żelazku gdzie osadza się kamień. Po wyczyszczeniu przetrzyj żelazko wilgotną szmatką.

Jak wybrać najsmaczniejsze pomarańcze? 4 ważne rady!