Domowe sposoby na wyczyszczenie dywanu

   Dywan w domu stanowi dodatek w wyposażeniu mieszkania, czasami dywan stanowi centralną część pomieszczenia. Odpowiednio zadbany będzie w bardzo dobrym stanie przez wiele lat. Niestety dywany bardzo szybko się brudzą od codziennego chodzenia, pozostałości piasku, resztek jedzenia, wylanych napojów. Są domowe sposoby, dzięki którym sprzątanie dywanów będzie łatwiejsze
i przyjemniejsze.

     Nikt nie lubi prania dywanów. Należy albo zwinąć go i wynieść na zewnątrz  i tam go wyprać, wyprać profesjonalnym odkurzaczem, ale wtedy może być mokry przez parę dni, bądź oddać do profesjonalnego czyszczenia do pralni co wiąże się ze sporymi kosztami. Poznaj kilka prostych domowych sposobów dzięki którym dywan będzie idealnie czysty!
     Przed praniem dywanu należy go dokładnie oczyścić z kurzu i wszelkich okruszków, resztek jedzenia, piasku. Nie trzeba go wynosić na zewnątrz, wystarczy dokładnie go odkurzyć.


     Najłatwiejszym sposobem na mycie dywanu jest przygotowanie delikatnego płynu z ciepłą wodą aby powstała duża ilość pia. Jeśli dwa nie jest mocno zabrudzony wystarczy pocierać miejsce powstałą pianą, kurz zostanie zmyty a dywan po praniu będzie ładnie pachniał. Nie należy moczyć dywanu wodą, bo może to spowodować zacieki a mocno zamoknięty dywan może schnąć kilka dni.

    Jeśli nie masz specjalistycznego proszku do prania dywanów, użyj proszku domowej roboty
Składniki: 4 łyżki drobno startych płatków mydlanych zmieszanych z około 1.5 szklanki skrobi ziemniaczanej. Rozsyp na całym dywanie, dokładnie wetrzyj w dywan i odczekaj kilkanaście minut. Następnie dokładnie odkurz dywan. Mieszanka wciągnie cały brud i dywan będzie idealnie czysty.
     Drugim sposobem jest soda oczyszczona, która ma bardzo szerokie zastosowanie w domu, jako naturalny sposób czyszczenia. Działą jako odplamiacz, odgrzybiacz, neutralizuje zapach. Rozsyp sodę oczyszczoną na powierzchni całego dywanu, pozostaw na kilka godzin. Następnie odkurz go dokładnie, dywan będzie czysty i bez przykrych zapachów.

    Kolejnym sposobem jest mieszanka octu i soli.
Ocet tak jak soda oczyszczona, to bardzo dobry środek czyszczący, który nie ma żadnych skutków ubocznych, jest antyalergiczny. Jeśli na dywanie są plamy to najlepszym sposobem jest przygotowanie płynu piorącego na bazie octu. Odmierz 250 ml ostu, 500 ml wody i dwie łyżki soli. Płyn przelać do butelki z atomizerem i rozpylić równomiernie na całej powierzchni dywanu. Zapach octu jest intensywny, ale szybko zniknie a dywan po odkurzeniu będzie czysty. 
A jakie wy macie sposoby na odkurzanie i czyszczeni dywanów? Zdradźcie je w komentarzach!