Domowe sposoby na przeziębienie

W większości przypadków infekcji górnych dróg oddechowych nie musisz iść do lekarza czy apteki. Ze zwykłym przeziębieniem możesz poradzić sobie samemu stosując sprawdzone domowe metody. Jeżeli nie wierzysz to koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu i poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na przeziębienie.

Domowe sposoby na przeziębienie

Kiedy musisz iść do lekarza?

Zwykłe przeziębienie możesz spokojnie leczyć w domu, ale z grypą koniecznie musisz udać się do lekarza. Żeby odróżnić obie infekcje musisz poznać podstawowe różnice.

Podstawowymi objawami grypy są:

  • Bardzo wysoka gorączka w okolicy 40 stopni Celsjusza,
  • Bardzo uporczywy suchy kaszel,
  • Występują bóle mięśni i stawów,
  • Dreszcze,

Wszystkie objawy pojawiają się szybko i są bardzo gwałtowne.

Objawy przeziębienie są najczęściej o wiele delikatniejsze i postępują o wiele wolniej. Podstawowymi objawami są:

  • Stan podgorączkowy do 38 stopni Celsjusza,
  • Ból gardła,
  • Katar,
  • Pokasływanie.

Domowe sposoby na przeziębienie

Wymocz stopy

Jeżeli przemarzłeś czujesz, że bierze cię przeziębienie działaj profilaktycznie i wymocz stopy w gorącej wodzie. W lej trochę wody do miski i włóż tam stopy, jeżeli woda zacznie stygnąć to dolej do niej wrzątku. Stopy mocz co najmniej 30 minut utrzymując cały czas gorącą wodę w misce.

Gorąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych

Jeżeli przyjdziesz z pracy i czujesz się nie wyraźnie? Weź gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Kąpiel rozgrzeje twój organizm i sprawi, że objawy przeziębienia szybko miną.

Maści rozgrzewające

Jeżeli męczy cię katar i kaszel stosuj maści rozgrzewające i nacieraj nimi klatkę piersiową i plecy, po zastosowaniu maści katar i kaszel nie będą już takie męczące.

Stawianie baniek

Jest to metoda bardzo skuteczna w przypadku bardzo uporczywego kaszlu i kataru, przydaje się w przypadku zapalenia płuc, oskrzeli, grypy i przeziębienia. Polega na stawianiu szklanych baniek na klatce piersiowej i plecach najlepiej wzdłuż dróg oddechowych i w okolicach płuc.  Uwaga o stawianie baniek najlepiej jest poprosić osobę doświadczoną. Jeżeli jesteś laikiem lepiej nie stosuj tej metody.

Herbata z alkoholem

Podczas przeziębienia co najlepiej postawi cię na nogi? Herbata malinowa z wiśniówką, cytryną i miodem. Może ten napój nie będzie smakował wyśmienicie, ale podczas przeziębienia nie chodzi o smak, ale o efekt działania. Wypicie takiej herbaty rozgrzeje twój organizm i sprawi, że następnego dnia wstaniesz zdrowy.

Mleko z miodem i czosnkiem

Jest to następny napój, który pewnie ci nie zasmakuje. Musisz zagotować szklankę mleka, dodaj to tego 2 łyżeczki miodu i przeciśnij przez praskę ząbek czosnku, tak przygotowany napój należy pić jak jest gorący, jak wystygnie nie będziesz posiadał swoich leczniczych właściwości.

Rosół

Dieta podczas przeziębienia jest bardzo ważna przecież twój organizm musi mieć siły na walkę z wirusami. Miska rosołu może cię nie wyleczy z przeziębienia, ale dostarczy do twojego organizmu witaminy i składniki odżywcze potrzebne mu podczas infekcji.

Picie dużej ilości wody

Oprócz posiłków jakie mają na celu dodanie sił twojemu organizmowi do walki z wirusami potrzebować będziesz jeszcze płynów. Po pierwsze picie wody sprawi, że będziesz miał mniejszy kaszel, po drugie podczas gorączkowania ludzki organizm bardzo się poci, więc potrzebuje uzupełnić braki.

Wysypiaj się

Podczas przeziębienia wypoczęty organizm szybciej pokona chorobę niż organizm zmęczony i zestresowany. Jeżeli męczy cię przeziębienie lepiej zostań w domu na 1-2 dni niż idź do pracy i kuruj się popołudniami. Takie działanie nic nie daje, a nawet może mieć bardzo złe konsekwencje w postaci zapalenia płuc lub oskrzeli.

Kontroluj swoje objawy. Domowe sposoby na przeziębienie sprawdzają się przez kilka dni. Jeśli choroba się pogłębia należy skonsultować się z lekarzem celem ustalenia, czy nie są to objawy poważniejszej choroby.