Domowe sposoby na pozbycie się myszy

W swoich szafkach kuchennych zobaczyłaś małe kuleczki? W nocy słyszysz drapanie lub piszczenie? Jakimś dziwnym sposobem zobaczyłaś, że masz przegryzione kable od sprzętów elektrycznych? Muszę niestety cię zmartwić, masz w domu myszy! Koniecznie musisz przeczytać dalszą część tego artykułu, a podpowiemy ci jak skutecznie i szybko możesz pozbyć się myszy ze swojego domu.

Myszy w domu – domowe sposoby na pozbycie się myszy

Dlaczego myszy w domu są groźne dla ludzi?

Myszy mogą przynieść do domu różne choroby i pasożyty. Oprócz tego mogą pogryźć książki, ubrania kable od urządzeń elektrycznych, a nawet kable od prądu znajdujące się w ścianach, w tej sytuacji mogą nawet wywołać pożar. Mogą również pozostawiać swoje odchody w naszym jedzeniu czy wyjadać jedzenie z naszych szafek kuchennych.

Na samym początku swojej walki z inwazją gryzoni na twój dom musisz dowiedzieć w jaki sposób mysz pojawiła się w twoim domu.

Zacznij od obejścia domu dookoła w poszukiwaniu dziur, musisz wiedzieć, że wdrapanie się po murze na dach dla myszy nie stanowi żadnego problemu. Sprawdź czy nie posiadasz szczelin w okolicach dachu, w kratkach wentylacyjnych lub w okolicach okien. Myszy przegryzą beton, cegłę, styropian lub wełnę mineralną. Jeżeli znajdziesz jakąś szparę to już połowa sukcesu, jak najszybciej zaklej ją gipsem. Jeżeli po obejściu całego domu nie znalazłaś żadnej dziury może to oznaczać, że mysz weszła przez otwarte okno lub drzwi.

Następnym etapem jest zmiana nawyków i częstsze sprzątanie mieszkania. Masz dużą szanse, że mysz sama ucieknie jeżeli nie znajdzie w twoim domu pożywienia. Dokładnie sprzątaj swoje mieszkanie, regularnie wyrzucaj śmieci ( szczególności bioodpady), jedzenie w szafkach kuchennych dokładnie zamykaj w szklanych zakręcanych pojemnikach, nie zostawiaj jedzenia na wierzchu. Nawet brudny talerz, na którym będzie resztka sosu może stanowić pożywienie dla myszy.

Pamiętaj musisz działać bardzo szybko ciąża u myszy trwa jedynie 21 dni, a samica jednorazowo może urodzić nawet kilkanaście małych. Dlatego jeżeli będziesz zwlekać może się okazać, że jedna mysz zamieni się w całe stado, które będzie o wiele trudniej wykurzyć z domu!

Domowe sposoby na pozbycie się myszy w domu

Kot

Sposób używany od setek lat i najbardziej skuteczny. Jeżeli nie chcesz adoptować kota na stałe, zawsze możesz kota pożyczyć od znajomych. Sprytny kot może nawet pierwszego dnia rozprawić się ze szkodnikiem.

Niektóre zapachy

Myszy nienawidzą zapachu lawendy, dzikiej mięty, liści pomidorów, spleśniałej cytryny, rumianku, oleandry czy dziewanny. Dla skuteczności możesz rozłożyć wyżej wymienione produkty w każdym kącie w swojego domu, a przede wszystkim w szafkach z ubraniami i bielizną i szafkach w kuchni.

Trutki na myszy

Rozstawianie trutek to jedna z najpopularniejszych metod walki z myszami. Oczywiście jak każda metoda ma swoje plusy i minusy. Plusem jest skuteczność oraz szybkość działania, minusem jest to, że trutka jest też szkodliwa dla ludzi oraz zwierząt domowych. Dlatego nie mogą jej stosować rodzice małych dzieci oraz właściciele zwierząt domowych. Innym wielkim minusem jest fakt, że trutka nie zabija myszy od razu. Gryzoń od czasu kiedy spożyje trutkę do swojej śmierci może schować się za szafę albo do dziury w ścianie. Jeżeli umrze w niedostępnym dla nas miejsce będzie to oznaczała ogromny smród spowodowany rozkładem jego ciała.

Odstraszacze  dźwiękowe

Są to niewielkie urządzenia emitujące dźwięki, które bardzo drażnią gryzonie, dla ludzi są niesłyszalne. Możesz kilka takich urządzeń rozłożyć w całym domu, najlepiej przynajmniej jedno na każde pomieszczenie.

Klasyczne pułapki na myszy

Jest to stary, klasyczny sposób na walkę z gryzoniami. W sklepach dostępne są tradycyjne łapki, które zabiją mysz na miejscu. Można zakupić również tak zwane łapki humanitarne, w które schwytasz mysz i będziesz mógł ją wywieść daleko od domu. Przy wyborze pułapek pamiętaj mysz jest inteligentnym zwierzęciem i nie na wszystkie pułapki da się nabrać. Niekiedy możesz rozstawić pułapki po całym domu, a mysz w ogóle się nimi nie zainteresuje.

Czego nie można prać w pralce? Sprawdź żeby nie zniszczyć swoich ubrań!