Domowe sposoby na mszyce Zwalcz mszyce w naturalny sposób

Mszyce są jednym z największych wrogów ogrodowych i domowych roślin. Do ich zwalczenia możesz użyć chemicznych preparatów, ale w tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia rośliny. W takim wypadku warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na mszyce. W tym artykule opisujemy naturalne i ekologiczne sposoby na pozbycie się mszyc.

Czym są mszyce?

Mszyce to roślinożerne owady, o niewielkich rozmiarach należące do rodziny pluskwiaków. Żerują na roślinach wysysając z nich soki, które częściowo trawią jednocześnie nietrawiony pokarm zostaje przez nie wydalony tworząc na liściach oraz pędach specyficzną spadź. Mszyce mogą swoją obecnością doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny, zaprzestania kwitnięcia, a nawet do całkowitego uszkodzenia rośliny.

Domowe sposoby na mszyce

Posadź rośliny odstraszające mszyce

Jeżeli masz ciągły problem z mszycami posadź obok cebulę, rzodkiew, czosnek, miętę lub lawendę. Zapach tych roślin odstrasza mszycę.

Naturalni wrogowie mszycy

Największymi wrogami mszyc są biedronki, gąsieniczniki, bzygi, ale również niektóre pająki oraz ptaki. Dlatego warto jest nie tępić tych owadów, ani nie używać środków chemicznych jakie mogą negatywnie wpływać na te zwierzęta.

Prysznic dla roślin- Domowe sposoby na mszyce

Jeżeli mszyc jest jeszcze mało możesz po prostu zrobić roślinie prysznic za pomocą węża ogrodowego. W sytuacji kiedy mszyca zdążyła zaatakować już dużą część rośliny ta metoda może już nie zadziałać.

Ocet na mszyce

Ocet to najczęstszy naturalny specyfik używany do walki ze mszycami. Wystarczy, że wymieszasz ocet z wodą w proporcji 1:10. Do aplikacji możesz u żyć butelki z atomizerem. Staraj się opryskać te części rośliny na której żeruje mszyca czyli dolne części liści.

Czosnek

Mszyce nienawidzą charakterystycznego zapachu czosnku. Oprócz posadzenia go w pobliżu zaatakowanej rośliny możesz również wykonać wywar, którym spryskasz dolną część liści, na której żeruje mszyca. Do wykonania wywaru potrzebujesz 20 gram czosnku i 1 litr wody. Czosnek posiekaj lub przeciśnij przez praskę i dodaj do wody i odstaw na 2 dni. Następnie przelej do pojemnika z atomizerem i spryskaj miejsca gdzie występuje mszyca.

Cebula- Domowe sposoby na czosnek

Cebula podobnie jak czosnek wydziela z siebie zapach jaki odstrasza mszycę. Do wykonania wywaru potrzebujesz 200 gram pociętej w małe kawałeczki cebuli oraz 10 litrów wody. Wywar odstaw na 2 dni w ciemne miejsce, a następnie przelej do butelki z atomizerem i opryskaj miejsce gdzie pojawiła się mszyca.

Mniszek lekarski

Wywar z mniszka lekarskiego zabija mszycę. Do wykonania naturalnego środka na mszycę potrzebujesz 400 gram liści mniszka lekarskiego i 10 l wody. Wywar należy odstawić w ciemne miejsce na co najmniej 2 dni. Następnie przelej go do pojemnika z atomizerem i spryskaj miejsca gdzie występuje mszyca.

Pokrzywa- Domowe sposoby na mszyce

Podobne działanie do mniszka lekarskiego ma pokrzywa. Do wykonania wywaru potrzebujesz 1 kg pokrzywy na 10 litrów wody. Wywar należy odstawić w ciemne miejsce na 2 dni.