Domowe sposoby na kleszcze, nie bój się iść do lasu

Lubisz spacery po lesie, parku lub łące? Lubisz kontakt z przyrodą? Uważaj na kleszcze! Te niewielkie pajęczaki są niebywale groźne dla naszego zdrowia. Dlatego ważne jest żeby przed wycieczką na łono natury odpowiednio się zabezpieczyć. W tym artykule przedstawiamy domowe sposoby na kleszcze.

Domowe sposoby na kleszcze

Na spacer lepiej się odpowiednio ubierz

Specjaliści przypominają, że na spacer po lesie, parku czy łące lepiej jest odpowiednio dobrać swoją garderobę. Długie spodnie, buty zakrywające stopy i skarpetki powinny być podstawą podczas wybierania ubrań na spacer. Warto obalić mit, że kleszcze czyhają na swoje ofiary na drzewach, zdecydowana większość żeruje w trawach, w niskich krzewach i zaroślach na wysokości maksymalnie 150 cm. Przede wszystkim powinniśmy zabezpieczyć swoje ciało od pasa w dół, dlatego sandały, krótkie spodenki czy sukienka nie jest odpowiednim strojem na wycieczkę na łono natury.

Po powrocie do domu sprawdź czy nie zostałeś ugryziony- Domowe sposoby na kleszcze

Tak naprawdę po każdym spacerze powinno się obejrzeć swoje ciało. Pamiętaj głównym środowiskiem kleszcze jest las lub łąka, ale również mogą znajdować się na krzakach na placu zabaw czy na drzewach przy drodze. Tylko i wyłącznie szybka reakcja w przypadku ukąszenia kleszcza uchroni nas przed takimi chorobami jak borelioza czy odkleszczowym zapaleniu mózgu.

Zioła sposobem na kleszcze

Kleszcze chociaż są ślepe doskonale potrafią wyśledzić swoją ofiarę. Te pasożyty reagują na ciepło naszego ciała, dwutlenek węgla jaki wydychany jest przez nasze płuca, wibracje jakie się tworzą kiedy chodzimy, ale również na zapach naszego ciała. Zapach niektórych ziół skutecznie odstrasza kleszcze.

Zioła odstraszające kleszcze:

  • Lawenda
  • szałwia Mięta pieprzowa
  • Rozmaryn
  • Tymianek
  • Melisa lekarska

Olejki eteryczne

Oprócz metody z ziołami możesz użyć olejków eterycznych. Kleszcze źle reagują na zapach olejku goździkowego, drzewa herbacianego, cytrynowego, różanego, eukaliptusowego, pomarańczowego, pieprzowego.

Czosnek- Domowe sposoby na kleszcze

Również zapach czosnku skutecznie odstrasza komary. Przed wyjściem na spacer dobrze jest zjeść 2-3 ząbki czosnku. W czasie spaceru woń czosnku wydalana z organizmu z potem skutecznie zniechęci komary od ataku na nas.

Uważaj na chemiczne specyfiki na kleszcze

W okresie wiosenno-jesiennym na sklepowych półkach możemy znaleźć cały wachlarz chemicznych specyfików odstraszających kleszcze. Niestety, ale większość z nich zawiera w swoim składzie substancję o potocznej nazwie DEET. Jest to substancja jaka w dużych ilościach może negatywnie wpływać na naszą skórę. W czasie stosowania preparatów zawierających tą substancję często dochodzi do podrażnienia oraz uczulenia skóry.