Domowe sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry

Kaszel jest jednym z objawów jakie towarzyszą przeziębieniu lub grypie. Przed wizytą u lekarza lub w aptece powinieneś spróbować wyleczyć się za pomocą domowych sposobów. Przeważnie dzięki ich  pomocy kaszel przechodzi szybciej i łagodniej niż za pomocą leczenia się specyfikami z apteki. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze domowe sposoby na kaszel suchy i mokry, pozbędziesz się go dużo wcześniej i załagodzisz objawy.

Domowe sposoby na kaszel – Co to jest kaszel?

Kaszel jest reakcją odruchową na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Efektem tego są skurcze ścian klatki piersiowej i nagłe wyrzucenie zgromadzonego w płucach i górnych drogach oddechowych powietrza.

W zależności czy kaszlu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny czy nie wyróżniamy kaszel mokry lub kaszel suchy. W zależności czy kaszel będzie suchy czy mokry istnieje inna przyczyna powstawania dolegliwości, a co za tym idzie leczenie kaszlu będzie wyglądało też inaczej.

Domowe sposoby na kaszel suchy

Picie dużej ilości wody

Dla z potęgowania efektu możesz też dodać do wody trochę miodu. Ma to na celu przede wszystkim nawilżyć błonę śluzową. W efekcie objawy kaszlu są łagodniejsze i mniej dokuczające choremu.

Inhalacje

To nic innego jak wdychanie pary wodnej ze środkiem antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Wystarczy że do miski z gorącą wodą dodasz zioła lub olejki eteryczne, pochylisz się nad miską, przykryjesz głowę ręcznikiem i zaczniesz wdychać unoszące się opary. Inhalację należy powtarzać codziennie przez 15 minut do ustąpienia kaszlu.

Mikstura z mleka, miodu i masła

Zagrzej w garnku szklankę mleka, dodaj łyżkę masła i miodu i pij codziennie aż kaszel nie ustąpi. Podana receptura ma za zadanie oblepiać ścianki gardła i sprawiać, że kaszel będzie łagodniejszy oraz mniej męczący.

Herbata z cytryną i miodem

Wiem, że nie wszyscy to lubią, ale herbatę trzeba wypić jak najszybciej jak jest jeszcze gorąca, ponieważ zimna traci swoje właściwości lecznicze. Dla z potęgowania rozgrzewającego działania pomożesz zaparzyć herbatę z czarnego bzu lub malinową.

Siemię lniane

Podobnie jak w przypadku picia mleka z miodem i masłem ma za zadanie oblepiać ścianki gardła, a co za tym idzie łagodzić objawy kaszlu. Wsyp trochę siemienia lnianego do małego garnka, zalej wodą i gotuj, aż siemię lniane się zaparzy. Dla szybszego przygotowania przykrej garnek pokrywka.

Domowe sposoby na kaszel mokry

Inhalacja solą

Zasada przygotowania jest taka sama jak w przypadku inhalacji przy kaszlu suchym tylko w tym przypadku zamiast ziół lub olejków eterycznych dodaje się kilka łyżeczek soli.

Syrop z czosnku i cebuli

Dla wielu z was to sposób na przeziębienie z dzieciństwa. Wystarczy pokroić trochę cebuli i przecisnąć przez praskę czosnek, wsypać to do szklanki lub kubka i zasypać wszystko 1-2 łyżkami cukru. Kiedy cebula i czosnek zaczną puszczać możesz zacząć pić syrop i leczyć kaszel.

Syrop z imbiru

Do przygotowania syropu będziesz potrzebować:

Korzeń imbiru,

Szklankę wody,

2 łyżki miodu

Korzeń imbiru należy pokroić w cienkie paski, następnie pokrojony imbir wrzuć do garnka dodaj szklankę wody i zacznij gotować. Kiedy woda zacznie się gotować dodaj 2 łyżki miodu i poczekaj do ostudzenia. Następnie przelej do buteleczki lub słoiczka i zacznij pić kilka razy dziennie aż do ustąpienia objawu kaszlu.

Pamiętaj jeżeli kaszel trwa ponad tydzień lub się nasila zgłoś się do lekarza, ponieważ kaszel może być objawem zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli czy grypy.

Najczęstsze mity o grypie – poznaj je, by być bezpiecznym!