Domowe sposoby na infekcje intymne- Naturalne sposoby leczenia

Świąd, pieczenie, upławy, ból oraz suchość pochwy czy zmiana koloru wydzieliny z pochwy to typowe objawy dla infekcji intymnych. Przyczyn tej dolegliwości jest bardzo wiele. Od stosowania niewłaściwej diety, stosowania niektórych antybiotyków, niewłaściwej higieny miejsc intymnych, stosowania antykoncepcji hormonalnej, po ciąże, menopauzę czy cukrzycę. Każdy z tych objawów koniecznie powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem, gdyż nieleczona infekcja może doprowadzić nawet do niepłodności. Domowe sposoby leczenia infekcji intymnych mogą być skuteczną alternatywą dla środków farmaceutycznych lub jako uzupełnienie kuracji lekami aptecznymi. Ale ich długotrwałe stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Poznaj domowe sposoby na infekcje intymne- Naturalne sposoby leczenia.

Domowe sposoby leczenia infekcji intymnych

Przyczyny infekcji intymnych

Do infekcji dochodzi kiedy, gdy zostaje zaburzona naturalna równowaga mikroflory pochwy. Kiedy liczba dobrych bakterii znanych jako pałeczki kwasu mlekowego spada równocześnie spada odporność organizmu na grzyby i bakterie chorobotwórcze. Czynnikami sprzyjającymi takiej sytuacji są zaburzenia hormonalne, menopauza, ciąża, cukrzyca, antybiotykoterapia, stres, nieprawidłowe nawyki związane z higieną intymną ( zarówno brak i niewystarczająca higiena oraz także przesadna dbałość o higienę) czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Za infekcje intymne mogą odpowiadać zarówno bakterie (są zwykle bakterie beztlenowe, pałeczka okrężnicy Escherichia coli, paciorkowce, Gardnerella vaginalis, Chlamydia trychomatis) oraz grzyby (są to najczęściej drożdżaki z gatunku Candida albicans). Infekcje bakteryjną od grzybiczej można odróżnić po wydzielinie z pochwy. W przypadku infekcji bakteryjnej wydzielina z pochwy jest żółte, różowa lub brązowa o specyficznym, ostrym zapachu. Charakterystyczny dla grzybicy pochwy jest ciągnący się, biały lub żółtawy śluz o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Konsekwencje nieleczenia infekcji intymnych

Nieleczona infekcja intymna może mieć bardzo poważne i nieodwracalne konsekwencje. Należy być świadomym, że nieleczony stan zapalny, szczególnie jeśli chodzi o infekcje bakteryjne, może rozszerzyć się na cewkę moczową, szyjkę macicy, a w ostateczności jajowody, powodując zrosty i w konsekwencji doprowadzić do niepłodności. Nieleczona infekcja może też być przyczyna ropni miednicy mniejszej jakiej jedynym skutecznym środkiem leczenia jest zabieg chirurgiczny.

Domowe sposoby na infekcje intymne

Używaj kosmetyków do higieny intymnej

Kosmetyki do higieny intymnej z pałeczkami kwasu mlekowego pomogą ci utrzymać prawidłowy poziom pH pochwy i przywrócić równowagę flory bakteryjnej pochwy. W celu złagodzenia świądu pochwy sprawdzą się płyny posiadające wyjątkowo niskie pH (3,5). Na co dzień możesz używać żeli do higieny intymnej, które posiadają pH zbliżone do odczynu miejsc intymnych (5,2-5,5).

Używaj ręcznika papierowego

W przypadku pojawienia się objawów infekcji zaleca się używanie jedynie jednorazowego ręcznika papierowego, ręczniki bawełniane wielokrotnego użytku mogą być siedliskiem bakterii i pogłębiać infekcję. Całkowicie zrezygnuj ze stosowania w czasie kąpieli wszelkiego rodzaju myjek czy gąbek jakie również mogą przenosić zarówno bakterie jak i grzyby powodujące infekcje.

Zmień dietę

Stosuj dietę bogatą w produkty mleczne z probiotykami takie jak jogurty, maślanki, kefiry oraz twarogi. W ten sposób możesz wesprzeć funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Kąpiel z sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jednak roztwór sody oczyszczonej ma odczyn zasadowy, więc nie przywróci kwaśnego pH pochwy. Stosowanie tej metody nie ma na celu wyleczyć infekcję lecz zmniejszyć dyskomfort spowodowany przed uporczywy świąd i pieczenie pochwy. Do wanny z ciepłą wodą wsyp sodę oczyszczoną w proporcji 1 łyżeczka sody na litr wody.

Nasiadówki z wykorzystaniem suszonych ziół

Ziołowe nasiadówki wykorzystywane są w leczeniu infekcji intymnych od setek lat. Do nasiadówek wykorzystywane są zioła o właściwościach ściągających, antywirusowych, antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. Zioła jakie możesz wykorzystać do leczenia to:

  • babka lancetowata,
  • krwawnik pospolity,
  • nawłoć pospolita,
  • pięciornik gęsi,
  • przywrotnik pospolity,
  • przetacznik lekarski,
  • dziurawiec zwyczajny,
  • kora dębu,
  • rumianek leczniczy,
  • szałwia lekarska,
  • pokrzywa zwyczajna,