Domowe sposoby na afty

Afty chociaż są niewielkich rozmiarów potrafią sprawić wielki ból. Powodują dyskomfort podczas mówienia i spożywania posiłków. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie są przyczyny ich powstawania oraz jak można je wyleczyć domowymi sposobami to przeczytaj dalszą część tego artykułu. Sprawdź koniecznie najlepsze domowe sposoby na afty w jamie ustnej.

Co to są afty?

Afty to otwarte owrzodzenie zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka z wytworzeniem miejscowego stanu zapalnego. Są niewielkich rozmiarów przeważnie mają około 5mm średnicy, pokryte są włóknikowym nalotem o barwie białej, żółtej lub szarawej otoczonym zapalną obwódką. Występują pojedynczo lub w większych grupach, mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Afty można leczyć lekami aptecznymi przepisanymi przez lekarza bądź wykorzystać domowe sposoby na afty.

Rodzaje aft

Afty dzielimy na trzy rodzaje afty małe, afty duże i afty opryszczkopodobne.

Afty małe

Mają niewielkie rozmiary 1-2 mm. Ustępują samoczynnie, goją się w ciągu 1-2 tygodni nie pozostawiając żadnych blizn.

Afty duże

Są znacznie poważniejsze od aft małych. Mają od 1-3 cm wielkości. Ich leczenie jest bardziej skomplikowane i najczęściej odbywa się pod opieka lekarza. Po wygojeniu w miejscu aft pozostają blizny.

Afty opryszczkopodobne

Pojawiają się głównie na dziąsłach i podniebieniu twardym. Są niewielkich rozmiarów i pojawiają się w bardzo licznych grupach. Goją się w ciągu 20-30 dni nie pozostawiając blizn.

Przyczyny powstawania aft

  • stres,
  • gorączka,
  • urazy podczas szczotkowania zębów, zabiegów stomatologicznych albo po przygryzieniu zębami,
  • alergia,
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej( spożywanie posiłków brudnymi sztućcami, jedzenie nieumytych owoców i warzyw, wkładanie do ust brudnych przedmiotów na przykład długopisu),
  • alergie,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • stosowanie past do zębów zawierających dodecylosiarczan sodu,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niedobór witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego,
  • źle dopasowana proteza,
  • czynniki genetyczne.

Domowe sposoby na afty

Okłady z torebki po herbacie. Po zaparzeniu herbaty należy przyłożyć do afty ostudzoną torebkę po herbacie. Tanina ma właściwości przeciwbólowe i wysuszające.

Napary ziołowe. Napary z rumianku, szałwii, tymianku. W celu zagojenia aft należy wykonywać ziołowe płukanki 2-3 razy dziennie.

Kolejne domowe sposoby na afty, to leczenie wodą utlenioną. Należy przykładać do aft patyczek kosmetyczny zamoczony w wodzie utlenionej. Taki zabieg odkazi ranę i przyśpieszy leczenie.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia. Należy wykonać maść z łyżeczki sody oczyszczonej lub proszku do pieczenie i odrobiny przegotowanej wody. Maść należy nakładać na afty. Soda oczyszczona i proszek do pieczenie działają odkażająco.

Płukanki z solą. W szklance ciepłej wody należy rozpuścić łyżeczkę soli. Płukanki z soli należy wykonywać 3 razy dziennie.

W przypadku nawracających aft lub aft dużych należy skonsultować się z lekarzem.