Domowe drożdże- Potrzebujesz jedynie 3 składników

Drożdże to produkt bez, którego nie przyrządzisz domowego chleba, bułek, ciasta do pizzy czy ciasta drożdżowego. Pewnie nie wiele z was zdaje sobie sprawę, ale drożdże możesz przygotować samodzielnie w domu. Do ich przygotowania potrzebujesz jedynie 3 składników. Sprawdź jaki jest przepis na domowe drożdże.

drożdże

Przepis na domowe drożdże

Składniki:

Łyżeczka cukru,

Dwa ziemniaki,

Łyżeczka jasnego piwa,

Przygotowanie:

Rozpocznij od ugotowania dwóch średniej wielkości ziemniaków. Jak ziemniaki się już ugotują wyjmij je z wody i następnie rozgnieć na papkę za pomocą tłuczka do ziemniaków lub blendera. Dodaj łyżeczkę cukru i dokładnie wymieszaj, aż wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączą. Następnie do mieszanki dodaj łyżeczkę jasnego piwa i jeszcze raz dokładnie wszystko wymieszaj. Jak wszystkie składniki połączą się ze sobą w jedną całość przełóż masę do szklanego naczynia lub słoika, przykryj ściereczką kuchenną i odłóż w suche i zaciemnione miejsce o temperaturze pokojowej na kilka dni. Po kilku dniach piwne drożdże będą gotowe! Domowe drożdże mogą mieć delikatny piwny aromat, ale nie martw się po upieczeniu wypieku zapach piwa zniknie.

Przepis na domowe drożdże gotowe w 12 godzin

Składniki:

150 ml jasnego niepasteryzowanego piwa,

1,5 łyżeczki mąki,

1,5 łyżeczki cukru,

Przygotowanie:

Do szklanego naczynia lub słoika wlej 150 ml jasnego niepasteryzowanego piwa i następnie dodaj 1,5 łyżeczki mąki i 1,5 łyżeczki cukru. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Na koniec na górę szklanego naczynia lub słoika połóż kuchenną szmatkę i odstaw w ciemne i suche miejsce o temperaturze pokojowej na 12 godzin. Po 12 godzinach domowe drożdże będą gotowe.

Domowe drożdże właściwości zdrowotne

Drożdże zawierają wiele drogocennych dla twojego zdrowia witamin i składników mineralnych. Są między innymi bogate w witaminy z grupy B, w tym ryboflawiny i kwasy foliowego. Drożdże dostarczają też witaminy B12, która reguluje procesy metaboliczne w naszym organizmie. Zawierają również witaminy H, która wpływa korzystnie na strukturę włosów i paznokci. W drożdżach można znaleźć także wiele mikro- i makroskładników. Jak na przykład sód i potas, które normują ciśnienie krwi, wapń i fosfor wzmacniające kości czy magnez wspomagający koncentrację czy pomagający walczyć ze stresem.