Dna moczanowa- Jak się objawia oraz jak należy ją leczyć?

Dna moczanowa  nazywana również artretyzmem, skazą moczanową, podagrą to choroba stara jak świat. Kiedyś nazywana była „chorobą królów” lub „chorobą ludzi bogatych”, dzisiaj natomiast ze względów na nasze złe nawyki żywieniowe oraz siedzący tryb życia może dotknąć każdego. Według szacunków na dnę moczanową może chorować nawet 2% populacji w Europie, gdzie zdecydowaną większością są mężczyźni w średnim wieku. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10-20 lat liczba osób chorych na dnę moczanową może się nawet podwoić. Czym jest dna moczanowa? Komu grozi? Jak się objawia oraz jak należy ją leczyć? Dna moczanowa- Jak się objawia oraz jak należy ją leczyć?

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to przewlekła choroba wywołana zaburzeniem przemiany materii, która objawia się bardzo silnymi bólami, obrzękami, deformacjami oraz ograniczeniami w ruchomości stawów. W zaawansowanej postaci choroby dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu i w konsekwencji do niepełnosprawności. Niekiedy również do zajęcia innych narządów, uszkodzenia nerek, kamicy moczowej, tworzenia guzków dnawych w tkankach miękkich. Przyczyną dny moczanowej jest podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi, który, nie mając ujścia, krystalizuje się i odkłada się w stawach, ścięgnach oraz otaczającej ich tkance. Zajęte miejsca robią się obrzęknięte, zaczerwienione i wyjątkowo bolesne. Dna moczanowa najczęściej dotyka stawu śródstopno-paliczkowego znajdującego się u podstawy palucha (wtedy jest nazywana podagrą). Ale w niektórych przypadkach może lokalizować się także w nadgarstkach, dłoniach, kolanach, kostkach i stopach.

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje skazy moczanowej: pierwotną i wtórną. Pierwotna spowodowana jest przez genetyczne zaburzenie metabolizmu, polegające na produkowaniu za dużej ilości kwasu moczowego i problemów z jego wydalaniem. Wtórna może rozwinąć się w przez cukrzycę typu 2, przewlekłe choroby nerek, nadciśnienie tętnicze krwi, nadużywanie alkoholu, stosowanie głodówek, niewłaściwe diety, nadwagę, otyłość brzuszną, zaburzenia gospodarki lipidowej (wysoki poziom cholesterolu), białaczkę, napromieniowanie oraz przyjmowanie niektórych leków odwadniających, a nawet nieraz witamin B1 i B12. Według statystyk dna moczanowa wtórna występuje w około 10% przypadków.

Skaza moczanowa- Objawy

Objawami dny moczanowej to przede wszystkim nawracające bardzo silne i nagłe ataki zapalenia stawów. W zdecydowanej większości przypadków jest to staw śródstopno-paliczkowy( palucha u stopy), ale choroba może atakować również inne stawy stóp, dłoni, nadgarstków, łokci lub kolan. Skóra wokół chorego stawu jest gorąca, opuchnięta i zaczerwieniona. Ból zazwyczaj pojawia się w nocy, najsilniejszy jest po przebudzeniu, a w ciągu dnia nieco się zmniejsza. Niekiedy może towarzyszyć mu również wysoka gorączka i dreszcze. Atak trwa od kilku do nawet kilkunastu dni, po czym samoistnie ustępuje. Nie leczona dna moczanowa może skutkować tym, że ból podczas ataków będzie coraz silniejszy oraz, że proces zapalny obejmie jednocześnie nawet kilka stawów.

Dna moczanowa- Jak leczyć?

Przy podejrzeniu dny moczanowej należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza( nie należy leczyć się na własną rękę). Lekarz na pewno zacznie od zlecenia badań na  pomiar stężenia kwasu moczowego we krwi, a także dobowy pomiar utraty kwasu wraz z moczem. Na dnę moczanową stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy lub kolchicynę. Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na dnę moczanową, leki stosowane podczas leczenia mają za zadanie przede wszystkim niwelować ryzyko następnych napadów bólu. Bardzo ważnym elementem leczenia dny moczanowej jest również przestrzeganie odpowiedniej diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Chorując na dnę moczanową należy ograniczyć produkty bogate w puryny czyli:

  • wieprzowina, cielęcina, jagnięcina, wołowina i ich podroby,
  • makrela, łosoś, dorsz, szprotki, tuńczyk, śledź, karp,
  • owoce morza,
  • szpinak, papryka, groszek, brokuły,
  • pieczarki, borowiki,
  • napoje, zawierające fruktozę,
  • alkohol, w szczególności piwo,
  • ostre przyprawy.