Dlaczego nie mogę schudnąć- 10 powodów dlaczego waga stoi w miejscu

„Dlaczego nie mogę schudnąć” to pytanie jakie bardzo często pojawia się na forach internetowych o tematyce odchudzania i zdrowego żywienia. Większość z nas jest zdania, że wystarczy po prostu mniej jeść. Niestety odchudzanie to bardzo złożony proces, na który składa się bardzo czynników. Sprawdź, przedstawiamy 10 powodów dlaczego nie możesz schudnąć.

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Choroby

Jeżeli twoje diety nie przynoszą efektów? Uprawiasz sport, liczysz kalorie, jesz zdrowo, a twoja waga cały czas stoi w miejscu może to oznaczać, że masz problemy zdrowotne. Choroby, które utrudniają odchudzanie to:

  • Choroby tarczycy,
  • Zespół policystycznych jajników,
  • Niedobór hormonu wzrostu,
  • Hiperinsulinizm,
  • Choroby genetyczne takie jak Pradera-Williego, zespół Laurence’a-Moona-Biedla, zespół Cohena oraz zespół Carpentera,
  • Depresja,

Jeżeli twoje diety nie przynoszą żadnych efektów koniecznie musisz się przebadać. Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi z tobą wywiad lekarski i skieruje cię na odpowiednie badania.

Brak śniadań- Dlaczego nie mogę schudnąć?

Nie jedzenie śniadań to jeden z najważniejszych błędów jakie popełniasz podczas odchudzania. Jeżeli zjesz śniadanie dostarczysz swojemu organizmowi odpowiedni poziom energii jaka powinna ci wystarczyć na pierwszą połowę dnia. Śniadanie również reguluje poziom glukozy we krwi i sprawi, że do następnego posiłku nie będziesz miała ochoty na przekąski.

Za późna kolacja

Wieczorem twój metabolizm znacząco zwalnia przez co jedząc przed samym snem nie będziesz w stanie jej całej przetrawić. Może to stwarzać problemy z zaśnięciem oraz z powodować gromadzenie się tłuszczu w twoim ciele. Dlatego zaleca się spożywać ostatni swój posiłek około 2,5 godziny przed pójściem spać.

Pijesz za mało wody- Dlaczego nie mogę schudnąć?

Niektórzy są zdania, że schudną pozbywając się ze swojego organizmu wody. Takie myślenie jest wielkim błędem jaki może nawet zagrażać życiu osobie będącej na takiej diecie. Przede wszystkim może doprowadzić do odwodnienia, woda potrzebna jest twoim narządom takim jak wątroba czy nerki do prawidłowego funkcjonowania, brak odpowiedniej ilości wody negatywnie wpływa na jakość skóry, włosów oraz paznokci. Woda podczas diety może być twoim sprzymierzeńcem. Pamiętaj to doskonały wypełniacz żołądka. Większość dietetyków zaleca picie szklanki wody przed każdym posiłkiem. Powoduje to wypełnienie żołądka woda przez co zjesz mniejszą porcję posiłku.

Przyjmowanie leków

Otyłość, przybranie na wadze oraz brak efektów podczas odchudzania może być spowodowany przyjmowaniem niektórych lekarstw. Jeżeli nie widzisz efektów swojej diety, a przyjmujesz jakieś lekarstwa to koniecznie zobacz czy ich skutkiem ubocznym nie jest nadwaga.

Kupowanie produktów light

Tak zwane produkty light, bez cukru oraz zero jakie w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Z pewnością nie są sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Producenci obniżając ilość cukry najczęściej zastępują go substancjami słodzącymi, które tak samo jak cukier mogą być przyczyną nadwagi oraz problemów z odchudzaniem.

Lubisz słone oraz słodkie przekąski- Dlaczego nie mogę schudnąć

Jeżeli nie wyobrażasz sobie oglądanie filmu w sobotni wieczór bez podjadania chipsów, popcornu na maśle czy słonych orzeszków to nie wymagaj cudów od swojej diety. Takie przekąski najczęściej zawierają w sobie duże ilości tłuszczu, soli lub cukru.

Jadasz zbyt rzadko

Jesz 2-3 posiłki dziennie? Po pierwsze takie działanie sprzyja podjadaniu miedzy posiłkami, obniża to twój metabolizm oraz jedzenie zbyt dużych posiłków powoduje odkładanie się tłuszczu. Według dietetyków najlepszą opcją jest spożywanie dziennie 5 posiłków. Pozwoli to na podkręcenie metabolizmu przez co szybciej spalasz tłuszcz i co najważniejsze jesz mniejsze porcje przez co jednorazowo dostarczasz do swojego organizmu mniej kalorii.

Nie ćwiczysz- Dlaczego nie mogę schudnąć

Nie wierz w diety cud, które ograniczają się tylko do zmiany jadłospisu. Każdej diecie powinien towarzyszyć też ruch. I nie mam tu na myśli godzin spędzonych na siłowni czy przebiegniętych kilometrów. Wystarczy, że staniesz z kanapy i pójdziesz na spacer lub pojeździsz na rowerze 2-3 razy w tygodniu.

Internetowe diety

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że nie ma diety cud dla wszystkich. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na kalorie, mamy różne uwarunkowanie genetyczne do tycia, różną przemianę materii. Każda dieta powinna być przygotowywana indywidualnie. W tym celu najlepiej będzie jak umówisz się na wizytę do dietetyka.