Depresja- naturalne sposoby leczenia, które warto stosować

Depresja to niezwykle poważna i niebezpieczna choroba, która objawia się na wiele różnych sposobów. Osobom chorującym może doskwierać między innymi wysoki poziom stresu, stany lękowe, bezsenność czy inne efekty zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Szacuje się, że z depresja zmaga się około 350 mln osób na świecie i około 4 mln osób w Polsce. W leczeniu depresji konieczna jest opieka specjalisty, a w nie których przypadkach również terapia i długotrwałe leczenie farmakologiczne. W leczeniu depresji możesz również wspomóc się naturalnymi sposobami takimi jak między innymi ziołolecznictwo, odpowiednie ćwiczenia czy medytacja. Depresja- naturalne sposoby leczenia, które warto stosować.

Depresja- Czym jest?

Chociaż depresja znana jest ludziom od zawsze to tak na prawdę jako choroba została uznana dopiero w XX wieku. Zaliczana jest do chorób związanych z zaburzeniami nastroju, objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji.

Jak dotąd nie udało się określić jednoznacznych przyczyn depresji. Badania kliniczne wykazały, że zaburzenia depresyjne bardzo często występują równocześnie z chorobami somatycznymi, takimi, jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz choroby neurologiczne. Nie ustalono jednak, czy depresja jest przyczyną, czy też skutkiem wyżej wymienionych chorób (osoby z obniżonym nastrojem i przygnębione mają obniżoną odporność i są bardziej narażone na infekcje). Depresja może być również uwarunkowana biologicznie (np. wynikać z zaburzeń w produkcji neuroprzekaźników, takich, jak serotonina i noradrenalina, może też być dziedziczona) lub (i) psychologicznie (np. przez wystąpienie bardzo stresującego wydarzenia, jak śmierć małżonka, rozwód, choroba itp. Może być również wywołana przez skutki uboczne stosowanych leków czy wywołana przez zażywanie narkotyków lub nadużywanie alkoholu.

Depresja- Naturalne sposoby

Akupunktura

Akupunktura poprawia krążenie krwi w mózgu, zwiększa wydzielanie endorfin i serotoniny, a tym samym korzystnie wpływa na nastrój, łagodzi lęk i zmniejsza objawy depresji. Także działa relaksująco i rozluźniająco.

Zabieg nie powinien być przeprowadzany u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym, u tych, które niedawno przeszły rozległy zawał serca, zmagają się z chorobami zakaźnymi lub nowotworem.

Masaż

Drugim skutecznym sposobem radzenie sobie z depresją są relaksujące masaże. W jednym z badań naukowych odkryto, że pacjenci z depresją, którzy 3 razy w tygodniu poddawani byli 12-minutowym masażom wykazywali mniej objawów schorzenia niż osoby, które nie miały możliwości skorzystania z zabiegów. Zdaniem naukowców masaż może zwiększać produkcję serotoniny i jednocześnie zmniejszać poziom hormonu stresu czyli kortyzolu.

Ćwiczenia

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Regularne ćwiczenia angażujące ciało i umysł mogą złagodzić objawy depresji. Podnoszą poziom hormonów szczęścia – serotoniny i dopaminy, które sprawiają, że chorzy czują się o wiele lepiej.

Produkty bogate w kwasy omega-3

Holenderscy naukowcy stwierdzili, że regularne spożywanie produktów bogatych w  kwasy omega-3 redukuje ryzyko depresji. Produktami bogatymi w kwasy omega-3 są między innymi ryby morskie takie jak: łosoś, makrela czy dorsz.

Sen

Wystarczająca ilość snu, około 7-8 godzin dziennie, poprawia samopoczucie oraz łagodzi objawy depresji. Kiedy jesteśmy zmęczeni oraz niewyspani stajemy się bardziej kapryśni, marudni i rozdrażnieni. Nasila się przygnębienie, apatia i zmniejsza poczucie własnej wartości co sprzyja rozwojowi tej choroby.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny to niezwykła roślina lecznicza, doskonała w przypadku takich chorób jak depresja czy inne zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Wyniki wielu badań wskazują, że dziurawiec skutecznie obniża poziom lęku, a także zwalcza bezsenność oraz koszmary nocne.

Żeń-szeń

Żeń-szeń to kolejna roślina lecznicza, która ma zbawiennym wpływ na nasze emocje i samopoczucie psychiczne. Nie tylko pobudza pracę mózgu i wspomaga relaks, ale także łagodzi takie objawy jak stany lękowe czy brak apetytu.