Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu? 8 sprawdzonych sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu

W ostatnich latach wielką wagę zwróciliśmy do jakości powietrza jakim oddychamy. Z tym za oknem możemy walczyć na wiele sposobów między innymi ograniczając jazdę samochodem i wybór publicznego środka transportu czy zmieniając piec na bardziej nowocześniejszy albo zaopatrując się w bardziej ekologiczny opał na zimę. Jednak ja czy ty jako jednostka dużo nie zrobimy, musiałoby się zmienić myślenie Polaków jako narodu. Dlatego między innymi cały czas mamy ten sam widok za oknem w okresie jesienno-zimowym.

Problem smogu nie dotyczy już tylko tych największych miejscowości, ale już całego kraju. Nie ma wątpliwości jakość powietrza jakim oddychamy ma wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Złe jakościowo powietrze jest źródłem wielu chorób takich jak nowotwory czy choroby płuc czy układu krwionośnego. Całymi dniami po za smogiem jaki przedostaje się do naszych mieszkań mamy do czynienia jeszcze z bakteriami i wirusami. Jak sobie z tym poradzić? Jak nie bać się oddychać we własnym mieszkaniu? Wystarczy, że wprowadzisz do życia kilka metod, które pozwolą ci w dużym stopniu oczyścić powietrze.

Sposoby na czyste powietrze w mieszkaniu.

Wietrzenie mieszkania

W okresie jesienno-zimowym kiedy za oknem powietrze nie jest za ciekawe nie należy się bać wietrzenia mieszkania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie szybkiego przeciągu. Przeciąg nie pozwoli na dostanie się do naszego mieszkania nieprzyjemnego powietrza z zewnątrz, ale pozwoli na wywianie wszystkich bakterii, wirusów i grzybów.

Zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza- czyste powietrze w mieszkaniu

Do wyboru mamy setki rodzajów oczyszczaczy powietrza, większość z nich wyposażona jest nawet w dodatkowe funkcje jonizatora czy nawilżacza powietrza. Koszt takiego urządzenia też nie jest wysoki ceny zaczynają się już od około 250 zł. W czasie użytkowania oczyszczacza powietrza należy szczególną uwagę zwrócić na czynności serwisowe takie jak czyszczenie i wymiana zużytych filtrów w urządzeniu.

Rośliny doniczkowe

Zakup zielonych roślin doniczkowych to najtańsze i najszybsze rozwiązanie, jakie pozwoli nam oddychać czystym powietrzem w mieszkaniu. Zielone rośliny doniczkowe wychwytują dwutlenek węgla, a powietrze wzbogacają dodatkowo o tlen.

Najlepiej jest wybrać poniższe rośliny:

Paproć,

Skrzydłokwiat,

Daktylowiec niski,

Chamedora,

Dracena deremeńska,

Zielistka stenbergera,

Anglonema zmienna.

Konserwacja systemów wentylacyjnych- czyste powietrze w mieszkaniu

Nawet najlepsze oczyszczacze powietrza nie zapewnią nam odpowiedniego powietrza w sytuacji zanieczyszczonych systemów wentylacyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na systemy wentylacyjne znajdujące się w łazience i kuchni z reguły jest tam najbardziej wilgotno, a jak wiadomo gdzie wilgoć tam i mogą znajdować się grzyby, bakterie i wirusy.

Częste odkurzanie mieszkania

Zimą i jesienią należy częściej odkurzać mieszkanie, najlepiej używać do tego odkurzacz z odpowiednimi filtrami zatrzymującymi zanieczyszczenia wewnątrz odkurzacza. Warto również zwrócić uwagę na regularne wycieranie kurzu z półek i szafek.

Dbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza- czyste powietrze w mieszkaniu

Bakterie, wirusy i roztocza najlepiej rozwijają się w ciepłym i wilgotnym powietrzu dlatego tak dużą wagę należy na to zwrócić, zatem wilgotność powietrza powinna wynosić około 40-60 procent, a temperatura nie powinna być wyższa niż 22 stopnie Celsjusza, najlepiej jeżeli w mieszkaniu temperatura wynosi 20-21 stopni Celsjusza.

Nawilżanie powietrza

Nasze drogi oddechowe nie lubią z byt suchego powietrze, które przyczynia się to do podrażnienia błon śluzowych nosa i gardła. Powietrze w mieszkaniu możesz nawilżyć za pomocą elektronicznych nawilżaczy lub możesz użyć domowych sposób czyli mokrego ręcznika lub mokrego prania w pokoju.

Jonizacja powietrza

W naszych mieszkaniach mamy coraz większą ilość urządzeń elektrycznych. Skutkiem ubocznym ich działania jest wytwarzanie bardzo szkodliwych dla naszego samopoczucia jonów dodatnich. Skutkiem oddychanie powietrzem gdzie znajduje się duże stężenie jonów dodatnich jest złe samopoczucie, bóle głowy, uczucie zmęczenia organizmu. w takiej sytuacji należy zainwestować w jonizator powietrza. Jego zadaniem jest wytwarzanie ujemnych jonów, które neutralizują jony dodatnie.