Czy ziemniaki tuczą? Sprawdź jak to jest na prawdę!

Czy ziemniaki faktycznie są tuczące? Czy w diecie odchudzającej powinno się całkowicie z nich zrezygnować? Ziemniaki u osób będących na diecie cieszą się bardzo złą sławą, Wiele osób to właśnie w ziemniakach upatruje głównego winowajcę swojej nadwagi. Czy na prawdę ziemniaki są wrogiem odchudzania? Czy może mitem jest stwierdzenie, że ziemniaki tuczą? Sprawdź jaka jest prawda.

Dlaczego powinniście jeść ziemniaki?- Czy ziemniaki tuczą?

Przede wszystkim ziemniaki są bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Zawierają witaminę C, witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B ( B1 tiamina, B2 ryboflawina, B3 niacyna i B6 pirydoksyna), potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, miedź i mangan. Obfitują w błonnik, który przyśpiesza metabolizm oraz obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto ziemniaki bogate są w skrobie czyli węglowodan złożony, który w przeciwieństwie do węglowodanów prostych nie powoduje szybkich spadków poziomu glukozy we krwi. Odpowiedni poziom glukozy we krwi zapewni ci uczucie sytości przed dłuższy czas. Ponadto zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia napadów tak zwanego „wilczego głodu”.

Czy ziemniaki tuczą? Ile ziemniak ma kalorii?- Czy ziemniaki tuczą?

Uważasz, że ziemniaki tuczą? Zaskoczę cię 100 gram ziemniaków zawiera jedynie 77 kcal. Zaskoczona? 100 gram makaronu do spaghetti zawiera aż 120 kcal, 100 gram ryżu to już 130 kcal, a uważana za najzdrowszy dodatek do obiadu kasza pęczak ma 123 kcal w 100 gramach. Kaloryczność ziemniaków przede wszystkim zależy od sposobu ich przygotowania.

Kaloryczność według sposobu przygotowania ziemniaków- Czy ziemniaki tuczą?

Najmniej kaloryczne są ziemniaki gotowane w wodzie 77 kcal lub pieczone w piekarniku bez dodatku oleju 87 kcal,

Gdy dodasz do ziemniaków pieczonych łyżkę oleju słonecznikowego to z większych ich kaloryczność do 165 kcal w 100 gramach,

Jeżeli lubisz ziemniaki smażone na patelni z dodatkiem 1 łyżki masła to będzie już 200 kcal w 100 gramach ziemniaków,

Jeżeli zaś posypiesz ziemniaki skwarkami to zwiększysz ich kaloryczność do 190 kcal w 100 gramach,

100 gram frytek smażonych na głębokim oleju będzie miało 260 kcal,

Trik na zmniejszenie kaloryczności ziemniaków- Czy ziemniaki tuczą?

Chociaż 77 kcal to na prawdę niewiele, istnieją triki na to, żeby ziemniaki były jeszcze bardziej dietetyczne. Po pierwsze nie gotuj ziemniaków zbyt długo. Jeżeli ziemniaki będą gotowane dłużej stracą więcej składników odżywczych szczególnie witaminy C oraz zwiększą swoją kaloryczność. Delikatnie niedogotowane ziemniaki są najmniej kaloryczne. Drugim trikiem jest jedzenie młodych ziemniaków. Powodem ich mniejszej kaloryczności jest zwiększona ilość wody. Młode ziemniaki zawierają w sobie nawet 80% wody.

Ziemniaki nie są jedynie bezwartościowym dodatkiem do obiadu. Są przede wszystkim bogatym źródłem witamin oraz składników mineralnych. Ponadto są syte oraz mało kaloryczne przez co powinny być głównym składnikiem każdej diety.