Jak sprawdzić czy jajko jest świeże? 6 trików na sprawdzenie świeżości

Dodanie nawet jednego zepsutego jajka do potrawy może całkowicie zepsuć jej smak, ale również może doprowadzić do zatrucia układu pokarmowego, a nawet w niektórych przypadkach do zakażenia salmonellą. Na twoje szczęście jest kilka metod na sprawdzenie świeżości jajek przed dodaniem ich do potrawy. Przekonaj się jak sprawdzić czy jajko jest świeże.

jak sprawdzić czy jajko jest świeże

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Data przydatności do spożycia

Zdecydowana większość z nas sprawdza termin przydatności do spożycia znajdujący się w pieczące jaka jest przybita na skorupce jajka. Ta metoda ma wady. Jedną z nich jest fakt, że przewożenie jajek w gorący dzień w samochodzie dostawczym może zdecydowanie skrócić termin ich przydatności. Kupując jajka w markecie tak naprawdę nie wiesz jak były przewożone oraz magazynowane, data na jajku może wskazywać, że jest jeszcze świeże, ale wewnątrz okaże się, że będzie już zepsute. Jak oznaczony jest termin przydatności? Na jajku zaznaczony jest tak zwany termin zerowy czyli termin zniesienia jajka przez kurę. Od tego terminu mamy 28 dni na zjedzenie jajka. Jajko po 28 dniu jest przeterminowane.

Ta metoda nie będzie przydatna również w sytuacji kiedy kupujemy jajka na targowisku. Jajka na targowisku nie mają zaznaczonej daty do spożycia.

Po rozbiciu

Kiedy robisz omlet, jajecznicę lub dodajesz jajka do wypieku najpierw powinnaś rozbić je do jakiejś miseczki i sprawdzić konsystencję. Jeżeli jajko po rozbiciu będzie miało oddzielone żółtko od białka to znaczy, że jest świeże. Jeżeli zaś białko wymiesza się z żółtkiem oznacza to, że powinnaś je wyrzucić. Dopiero po przeprowadzeniu takiego testu powinnaś dodać jako do posiłku.

Po ugotowaniu

Świeżość jajka możesz również sprawdzić po ugotowaniu na twardo. Jeżeli ugotujesz jajko następnie przekroisz je na pół i żółtko znajduje się dokładnie na środku oznacza to, że jajko jest świeże i spokojnie możesz je zjeść. Jeżeli zaś żółtko znajduje się bliżej ścianki oznacza, że niestety musisz je wyrzucić do śmieci.

Test dźwięku

Weź jajko do dłoni i delikatnie potrząsaj nim przy uchu. Jeżeli nie będzie wydobywać się z niego żaden dźwięk to oznacza, że jest świeże. Jeżeli usłyszysz chlupotanie oznacza, że dostało się wewnątrz powietrze i powinnaś je wyrzucić.

Test w wodzie

Szybki i prosty sposób. Weź jakieś wysokie naczynie , nalej do niego wody i następnie włóż do środka jajko, które chcesz sprawdzić. Jeżeli od razu opadnie na dno oznacza to, że jajko jest świeże. Natomiast jeżeli będzie unosić się na powierzchni oznacza to, że jest nieświeże.

Kolor skorupki

Oczywiście kupując jajka w markecie lub na targowisku nie masz możliwości włożenia ich do wody albo ugotowania na twardo i przekrojenia na pół. Możesz natomiast sprawdzić kolor kich skorupek. Świeże jajka mają matową i chropowatą skorupkę. W przypadku jajek nieświeżych skorupka jest błyszcząca oraz gładka.