Czego nie powinno się jeść przed snem

Kolacja powinna być przede wszystkim lekkostrawna o czym bardzo często zapominamy. W konsekwencji jedzenia nieodpowiednich produktów i obżarstwa otrzymujemy problemy ze snem, wieczne zmęczenie, problemy z koncertowaniem się nawet nad łatwiejszymi czynnościami oraz nadwagę. Każdy dietetyk ci powie, że istnieje pokaźna grupa produktów spożywczych jakich nie powinno się jeść przed snem. Sprawdź z jakich produktów nie powinna się składać twoja kolacja oraz jakie produkty są zalecane na ostatni posiłek w ciągu dnia.

Dlaczego nie powinnaś się objadać przed snem?

W godzinach wieczornych jesteśmy mniej aktywni niż wcześniej, nasze organizmy nie mają już tak dużego zapotrzebowania na energie przez co spada metabolizm, trawienie trwa dłużej, a spalanie tłuszczów jest utrudnione. W godzinach wieczornych ludzki organizm produkuje większą ilość hormonów ułatwiające magazynowanie energii. Wszystko to sprzyja przede wszystkim nadwadze oraz utrudnia wam sen. Przez co jesteście zmęczeni, senni, opuchnięci, a wasz obwód pasa ciągle rośnie. Najlepiej jest spożywać ostatni swój posiłek na 2-3 godziny przed planowanym pójściem spać.

Czego nie powinno się jeść przed snem?

Kawa i herbata

Oczywiście podejście do kawy i herbaty zależy od indywidualnej tolerancji organizmu na kofeinę i teinę. Jedna osoba może wypić nawet mocną kawę na godzinę przed snem i zaśnie jak zabita, druga osoba wypije kawę o 18 i do 24 przewraca się z boku na bok. Nawet jeżeli kawa i herbata praktycznie w ogóle cię nie pobudzają musisz pamiętać o innym aspekcie, otóż oba napoje działają moczopędnie więc mogą przerywać sen przez co nie będziecie się wysypiać.

Alkohol

Myślisz, że dzięki alkoholowi szybko zasypiasz? Jesteś w wielkim błędzie! Nawet najmniejsza ilość alkoholu powoduje, że sen jest płytki, nierównomierny i przerywany przez co budzisz się zmęczona i niewyspana.

Owoce- Czego nie powinno się jeść przed snem?

Myślisz, że jabłko lub banan to dobry pomysł na kolację? Nic bardziej mylnego owoce zawierają w sobie bardzo duże ilości cukru, który natychmiastowo podniesie poziom glukozy we krwi, twój organizm dostanie bardzo szybki zastrzyk energii. Niestety cukier również jest bardzo szybko trawiony, poziom twojej energii natychmiastowo spada, a ty zaczynasz czuć głód.

Słodycze

Dwie kostki czekolady zjedzone do ulubionego serialu jeszcze nikomu nie zaszkodziły, ale już pół tabliczki to na pewno. Czekolada, ciastka czy lody zawierają ogromne ilości kalorii, a w godzinach wieczornych twoje zapotrzebowanie na energie drastycznie spada. Nie spożytkowane kalorię muszą się gdzieś odłożyć, więc słodycze na kolację to prosta droga do nadwagi.

Czerwone mięso- Czego nie powinno się jeść przed snem?

Wieczorem układ trawienny waszego organizmu działa o wiele wolniej niż w okolicach południa. Czerwone mięso jakie jest bogate w białko oraz tłuszcze na pewno będzie długo zalegać w twoim żołądku powodując uczucie ciężkości, a nawet ból żołądka jaki na pewno nie pozwoli ci zasnąć.

Warzywa strączkowe

Zostało ci trochę grochówki z obiadu i chcesz ją zjeść na kolację? Nigdy tego nie rób, warzywa strączkowe są ciężkie do strawienia oraz powodują wzdęcia i gazy. Została ci grochówka? Lepiej żeby poczekała do jutra!

Makaron- Czego nie powinno się jeść przed snem?

Makaron ze śmietanowym sosem to zdecydowanie jedna z najgorszych opcji jaką mogłabyś wybrać na kolację. Na kolację staraj się unikać węglowodanów. Pamiętaj węglowodany to główne źródło energii, jeżeli jej nie spożytkujesz odłożą się w twoim ciele w postaci tłuszczu.

Co powinno się jeść na kolację

Kaszę,

Ryż,

Chude mięso na przykład indyka. kurczaka lub rybę,

Warzywa gotowane,

Produkty nabiałowe o niskiej zawartości tłuszczu na przykład twarożek czy jogurt naturalny