Czego nie można prać w pralce? Sprawdź żeby nie zniszczyć swoich ubrań!

Pralka automatyczna niewątpliwie jest urządzeniem bez ,którego nie wyobrażamy sobie życia. Raczej nikt z nas nie chciałby się cofnąć w czasie i prać swoje ubrania w sposób z przed 100 czy 200 lat. Chociaż obecnie dostępne w sprzedaży pralki automatyczne posiadają w swojej gamie szeroką gamę programów jakie są dopasowane praktycznie do wszystkich rodzajów materiałów to i tak istnieją ubrania jakie pod żadnym pozorem nie można prać w pralce.

Czego nie można prać w pralce?

Jeans

Nawet sam prezes firmy Levis zakazuje prania swoich produktów w pralce. Pranie w pralce w za wysokiej temperaturze może trwale uszkodzić twoje spodnie. Jeansy jeżeli już nie masz wyboru i musisz włożyć do pralki powinieneś prać maksymalnie w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Ponadto modne w ostatnich latach jeansy z wytartymi dziurami na nogawkach podczas wirowania mogą się podrzeć. Dla bezpieczeństwa twoich spodni pierz je ręcznie.

Buty- czego nie można prać w pralce?

Żadnych butów nie należy prać w pralce. Od jakiegoś czasu stało się bardzo mocne pranie swoich adidasów czy trampek w pralkach. Zacznijmy od faktu, że pranie w pralce sprzyja rozklejaniu się butów, a wirowanie może uszkodzić podeszwy butów lub materiał z jakiego są wykonane.

Garnitur

Najlepszym i najpewniejszym sposobem na wyczyszczenie garnituru jest oddanie go do pralni chemicznej. Największym problemem z praniem garnituru jest delikatność materiału z jakiego jest wykonany, podczas prania w pralce możesz go po prostu uszkodzić. Najpierw sprawdź metkę na garniturze, jeżeli producent pozwala na pranie w pralce automatycznej musisz pamiętać o kilku zasadach:

Ustaw jak najkrótszy program prania,

Maksymalna temperatura prania to 30 stopni Celsjusza,

Ustaw prędkość wirowania do 400 obrotów,

Czego nie można prać w pralce?

Ubrania skórzane

Skóra podczas prania w pralce może się odkształcić, odbarwić, a nawet popękać. Powodem tego jest zbyt wysoka temperatura i detergenty używane do prania. Skórzaną kurtkę lub spodnie powinno się czyścić za pomocą wilgotnej szmatki.

Niezasunięte zamki w spodniach czy w rozpinanych bluzach

Ubrania zawierające zamki błyskawiczne oczywiście możesz prać w pralkach automatycznych, ale musisz pamiętać o ich zapinaniu. Niezapięty zamek błyskawiczny może zahaczyć o inne ubrania, rozciągnąć je albo nawet porwać.

Ozdoby na ubraniach

Sukienki czy bluzki zawierające cekiny, koraliki, naklejki albo inne dodatki zawierające doklejane elementy nie powinieneś prać w pralce. Podczas prania mogą się odkleić, a nawet w niektórych przypadkach możesz uszkodzić pralkę! Takie ubrania powinniście prać ręcznie.

Koronki

Odzież koronkowa jest za delikatna do prania mechanicznego w pralce. Podczas prania mogą się porwać lub rozciągnąć. Dla twojej bielizny lub innych produktów zawierających koronkę najlepiej będzie jak wypierzesz je ręcznie w zimnej wodzie.

Biustonosz

Staniki usztywnione pod żadnym pozorem nie pierz mechanicznie, ponieważ możesz je zdeformować.

Staniki miękkie oraz sportowe są najczęściej bardzo delikatne i lepiej nie pierz ich za pomocą pralki automatycznej. Dla upewnienia się możesz zawsze sprawdzić czy na metce stanika widnieje symbol pralki automatycznej.