Ćwiczenia na cellulit- Jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze?

Cellulit to jeden z najczęstszych powodów kompleksów wśród kobiet. Najczęstszym miejscem gdzie cellulit występuje są uda i pośladki. W walce z „pomarańczową skórką” niezwykle ważnym elementem jest aktywność fizyczna. Aby jednak ćwiczenia na cellulit dawały satysfakcjonujące efekty, należy je wykonywać bardzo regularnie, nawet kilka razy w tygodniu. Tylko wtedy będą naprawdę skuteczne. Dowiedź się, jakie ćwiczenia na cellulit są najlepsze. Ćwiczenia na cellulit- Jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze?

Czym jest cellulit? Dlaczego powstaje?

Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Problem cellulitu dotyczy zdecydowanej większości kobiet na świecie. Pojawia się zazwyczaj po okresie dojrzewania, często nasilając się w ciąży, w czasie menopauzy, a także w przypadku zaburzeń hormonalnych. Najczęściej pojawia się na udach i pośladkach, ale może również pojawić się na brzuchu, biodrach czy ramionach. Przyczyn jego powstawania jest wiele, do najczęstszych zaliczamy:

  • brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia,
  • wahania wagi,
  • nieodpowiednia dieta bogata w przetworzonż żywność o dużej zawartości soli i cukru,
  • zaburzenia hormonalne,
  • problemy z krążeniem,
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań, które powodują ucisk tkanek,
  • predyspozycje genetyczne,
  • wady postawy (skrzywienie kręgosłupa zaburza krążenie krwi w nogach).

Ćwiczenia na cellulit- Jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze?

Hula-hop

To ćwiczenie, które nie trzeba przedstawiać nikomu. Chyba każda z was w dzieciństwie miała go w swoim domu. Okazuje się, że ta niepozorna zabawa jest jednym z najlepszych ćwiczeń w walce z cellulitem. To ćwiczenie jest bardzo skuteczne, ponieważ wymaga od nas pracy zarówno ud, brzucha, jak i również pośladów. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać rozmiar i wagę koła do swoich możliwości.

Przysiady

Przysiady, to ćwiczenie jakie z całą pewnością doskonale pamiętasz ze szkolnych czasów z lekcji WF-u. Aby ćwiczenie było skuteczne i przyniosło satysfakcjonujące efekty, ważne jest, żeby się do niego przyłożyć i wykonywać je poprawnie. Stań w rozkroku na szerokość swoich bioder. Stopy ustaw równolegle do siebie. Następnie napnij mięśnie brzucha i wraz z wydechem ugnij kolana tak, jakbyś chciała usiąść na krześle. Następnie wykonaj wdech i wróć do pozycji wyjściowej. W ten sposób przysiady należy wykonać minimum 20 razy.

Unoszenie pośladków

Wykonując te ćwiczenia połóż się na plecach, ręce powinny być położone wzdłuż ciała, a nogi ugięte w kolanach. Z wydechem podnieś pośladki i napnij je przez co najmniej 5 sekund. W czasie tego ćwiczenia na cellulit ciężar ciała opieramy na palcach stóp.

Wykroki

Następnym doskonałym ćwiczeniem na cellulit są wykroki. Polegają one na wyrzucie nogi w przód i przyklęknięciu. Podczas wykonywania ćwiczeń należy zwrócić uwagę, by kolano nogi, która została z tyłu, podczas przyklęku nie dotykało ziemi. Podczas wykonywania tego ćwiczenia możesz dołożyć jeszcze 5-cio kilogramowe hantle, które stworzą dodatkowy balast podczas wypadu w przód i podnoszenia się. 

Ćwiczenia na cellulit- Jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze?

Wymachy nóg w klęku podpartym

Ćwiczenie wykonuje się w pozycji ugiętych kolan i podparcia rąk. Dłonie powinny znajdować się na szerokości ramion, mięśnie brzucha i pośladków są napięte, pozycja kręgosłupa wyprostowana, a głowa stanowi jego przedłużenie. Unosząc nogę, należy wykonać wydech i utrzymać ją tak, by udo znajdowało się równolegle do podłogi. Ćwiczenie można wykonywać naprzemiennie lub poruszać nogami w krótkich seriach. Wymachy należy wykonywać w co najmniej kilkunastu powtórzeniach na każdą nogę.

Istotnym elementem podczas wykonywania powyższych ćwiczeń jest systematyczność. Niestety, żeby cellulit zniknął musisz się do tego przyłożyć. Specjaliści zalecają wykonywanie powyższych ćwiczeń co drugi dzień. Czyli jeden dzień treningu, a następny dzień jest na odpoczynek. Ćwiczenia powinny trwać minimum godzinę dziennie.